Makijaż permanentny – w jaki sposób pielęgnować skórę po zabiegu

[REKLAMA]

Jeśli rozważasz wykonanie makijażu permanentnego, to przed ustaleniem terminu zabiegu powinnaś mieć świadomość, że oczekiwany efekt nie będzie natychmiastowy. Wymagana jest też specjalna pielęgnacja. Sprawdź, jak długo może trwać cały proces, w jaki sposób dbać o skórę, a także która pora roku jest najmniej odpowiednia na planowanie zabiegu.

Makijaż permanentny jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu pigmentu w naskórek. Jego efektami można się cieszyć nawet przez 5 lat. Niewątpliwie ten rodzaj makijażu to wygodne rozwiązanie, chociażby dla tych osób, które chciałyby zaoszczędzić na czasie, jaki spędzają codziennie przed lustrem. W przeciwieństwie do tradycyjnego make up’u, w trakcie dnia nie trzeba sobie zawracać głowy tym, czy nie jesteśmy rozmazane.

Zabieg jest rodzajem tatuażu, który pozostanie z nami na kilka lat. Dlatego decyzja o jego wykonaniu, powinna być dobrze przemyślana. Wybierając gabinet, nie warto kierować się wyłącznie korzystnym cennikiem, ale przede wszystkim dobrą opinią klientów czy sprzętem, którym dysponują.

Profesjonalne gabinety wykorzystują wyłącznie wysokiej klasy barwniki, które pozwalają uzyskać długotrwały efekt. O sukcesie zabiegu będzie także decydować doświadczenie personelu i ukończenie profesjonalnego szkolenia z makijażu permanentnego.

Kurs na makijażystkę musi być poszerzony o właściwe dla tego zabiegu treści, a szczególnie o samą technikę wprowadzania pigmentu. Trwałość makijażu permanentnego nie jest zależna wyłącznie od poprawności jego wykonania.

Wpływ pielęgnacji na efekty zabiegu

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na to jak długo barwnik utrzyma w naskórku, jest właściwa pielęgnacja. To ogromnie ważna kwestia, której nie wolno bagatelizować. Nawet perfekcyjnie wykonany zabieg, przy użyciu najlepszych produktów i sprzętu, nie gwarantuje trwałego efektu, jeśli nie zostanie wprowadzona zalecana pielęgnacja.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może przyspieszyć okres gojenia. Przez pierwsze 48 godzin nie należy nakładać na twarz żadnych kosmetyków. Okres tak zwanego wstępnego gojenia wynosi zazwyczaj 7-10 dni. To czas, w którym należy szczególnie zatroszczyć się o skórę.

Procesowi gojenia zazwyczaj towarzyszą: złuszczanie się naskórka, rany powstałe w wyniku nakłuć pokrywają się strupkami, swędzenie skóry, opuchlizna i zaczerwienienie. Wspomniane objawy są naturalnym następstwem uszkodzenia i są bezpośrednio związane z okresem zdrowienia.

Chronić przed podrażnieniem

Pod żadnym pozorem nie powinno się dopuszczać do podrażnienia obszarów, które były poddane zabiegowi. Ściąganie odchodzącego naskórka lub strupków mogą spowodować, że pigment nie utrwali się w tym miejscu. Podobne ryzyko związane jest z drapaniem. Swędzenie skóry potrafi być uciążliwe, niestety nawet pocieranie niewygojonych miejsc jest niewskazane.

W jaki sposób oczyszczać, żeby nie zaszkodzić?

Skórę oczywiście należy oczyszczać, jednak preparaty, które zazwyczaj stosowane są do codziennej pielęgnacji, mogą przesuszać i podrażniać wrażliwe miejsca. Pierwsze dni po zabiegu należy oczyszczać miejsca poddane mikropigmentacji wyłącznie wodą i to za pomocą sterylnego wacika. Dopiero po kilku dobrych dobach można dodatkowo wprowadzić do pielęgnacji odrobinę delikatnego środka myjącego pod warunkiem, że zostanie on zmieszany z wodą.

Nie opalać, unikać wilgoci i wysokiej temperatury

Skóra po zabiegu powinna być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, co oczywiście oznacza, że powinno się zrezygnować z opalania. Zbyt wysoka temperatura również może niekorzystnie wpływać na efekt końcowy.

Zabieg w lecie, a możliwe niedogodności

Lato nie jest najkorzystniejszą porą roku do wykonywania makijażu permanentnego, ponieważ mocne słońce może powodować wybarwienia. Upały także mogą utrudniać właściwe wygajanie skóry. Zdecydowanie wygodniej jest zaplanować zabieg na jesień lub wiosną.

Warto zaznaczyć, że czas związany z zachowaniem szczególnej ostrożności może trwać nawet 2 miesiące. Jest to zależne od konieczności dokonywania poprawek, a te stosunkowo często są konieczne. Częstym powodem do odbycia dodatkowych sesji zabiegowych jest powstanie miejsc, które w trakcie gojenia stały się wybarwione.

Korekta makijażu permanentnego może być konieczna także w sytuacji, gdy efekt finalny nie zadowolił klientki i konieczna jest dalsza praca nad makijażem. Takie okoliczności ciężko jest przewidzieć, natomiast można taką ewentualność wziąć pod uwagę przy ustalaniu terminu dla zabiegu, aby latem móc w pełni korzystać z urlopu.

Czego należy unikać w czasie gojenia?

Okres gojenia się skóry po zabiegu to czas, w którym należy całkowicie zrezygnować z pobytu w saunie. Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą, podobnie jak w przypadku upalnych letnich dni, mogą wiązać się z pojawieniem się plam. Kolejne ograniczenie dotyczy pływania na basenach oraz w morzu, ponieważ woda może podrażnić delikatną skórę.

Powyższe zasady nie stanowią całości, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń, jakie przekazane zostaną w gabinecie. Codzienna pielęgnacja skóry po zabiegu, znacząco odbiegać będzie od dotychczasowej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *