Mięso indycze — jak wykorzystać je w kuchni?

[REKLAMA]

Konsumenci są coraz bardziej świadomi ryzyka związanego z niezdrową żywnością. Polacy nie są tu wyjątkiem i poszukują produktów wysokiej jakości, od producentów gwarantujących najwyższe standardy produkcji, którzy jednocześnie dbają o dobrostan zwierząt. Tyczy się to również mającego coraz szersze grono zwolenników mięsa indyczego. Co wiemy o mięsie z indyka i jak wykorzystać je w kuchni?

Skąd wziął się indyk w Europie?

Według historyków indyk w Europie pojawił się na początku XVI stulecia, kiedy na Stary Kontynent sprowadzili go hiszpańscy lub portugalscy odkrywcy. Potwierdza to rozkaz króla Hiszpanii, który już w 1511 roku nakazał, aby każdy statek wracający do Europy z Ameryki przewoził po pięć samiczek i samców indyka. Właśnie XVI wiek to okres, kiedy indyk zadebiutował na europejskich stołach.

Oczywiście początkowo było to mięso uznawane za towar luksusowy, do którego dostęp miała jedynie zamożna klasa społeczeństwa, często racząca się też mięsem z perliczek, a nawet łabędzi czy pawi. Na ich tle mięso z indyka było lekkostrawne. Z czasem indyk trafił na stoły klasy średniej, a dziś jest cenionym składnikiem żywieniowym na całym świecie.

W dalszym ciągu duży wpływ ma na to Europa. Stary Kontynent odpowiada za 39% produkcji całego światowego zapotrzebowania na mięso indycze. Duży wkład ma w to również Polska. Produkcja skoncentrowana jest w pięciu państwach członkowskich UE: Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Szóstym jest Zjednoczone Królestwo.

Indyk w przepisach kulinarnych

Mięso indycze jest proste w przyrządzeniu i daje szeroki zakres możliwości wykorzystania w kuchni. Z indyka łatwo przyrządzić codzienne potrawy, ale i dania na specjalne okazje. Pomaga w tym różnorodność mięsa z indyka:

  • mięso jasne i delikatne w formie piersi z indyka;
  • mięso ciemne z udźca, które jest bardziej wyraziste w smaku.

Pierwsze jest ubogie w tłuszcz, doskonale łącząc się ze smakami słodkimi, delikatnymi i pikantnymi. Mięso z udźca ma ciemniejszą barwę. Poza tym charakteryzuje się mniej kruchą konsystencją i ma bardziej wyrazisty smak. Ten rodzaj indyczego mięsa idealnie nadaje się do duszenia czy pieczenia, będąc porównywanym do delikatnej cielęciny.

Przepis na duszoną pierś z indyka w sosie własnym

Składniki:

  • podwójna pierś z indyka;
  • dwa ząbki czosnku;
  • dwie łyżki soku z cytryny;
  • po łyżeczce słodkiej papryki, cynamonu i kurkumy;
  • olej roślinny;
  • dwie łyżki mąki;
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

  1. Umyj i osusz pierś z indyka.
  2. Usuń z mięsa błonki i chrząstki, a następnie pokrój w kostkę i przełóż do miski.
  3. Dodaj do mięsa dwie łyżki oleju, łyżeczkę słodkiej papryki, cynamonu i kurkumy oraz dwa ząbki czosnku wyciśniętego w wyciskarce.
  4. Odstaw na minimum godzinę, by mięso się zamarynowało.
  5. Rozgrzej olej i podsmaż mięso z obu stron.
  6. Zmniejsz olej, dodając pozostałości marynaty i podlej wodą.
  7. Przykryj przykrywką i duś, aż mięso będzie miękkie. Jeżeli to konieczne dolewaj wodę.
  8. Wlej do kubka trochę zimnej wody, dodaj mąkę i odrobinę sosu z patelni. Wymieszaj i wlej na patelnię.
  9. Mieszaj z mięsem do czasu, aż mięso zagęści się z sosem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *