Na czym polega EKG Wysiłkowe dziecka?

[REKLAMA]

Test wysiłkowy to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stosowana, aby ocenić prawidłową pracę serca w trakcie kontrolowanego wysiłku. Takie badanie można wykonać zarówno u dzieci zdrowych, jak i u dzieci z chorobami serca, płuc, a także innych ważnych narządów. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega ekg wysiłkowe oraz jak należy przygotować dziecko do tego badania.

Na czym polega ekg wysiłkowe dzieci?

Dzieci podobnie jak dorośli mogą być narażone na rozwój choroby wieńcowej oraz inne problemy natury kardiologicznej. Gdy rodzice zaobserwują niepokojące objawy, lekarze będą potrzebowali kompletu badań do wystawienia trafnej diagnozy. Podstawowym testem w takim przypadku będzie właśnie skrupulatnie przeprowadzone echo serca. Samo ekg wysiłkowe dzieci polega na wykonaniu dwóch pomiarów pracy serca za pomocą elektrod do ekg i ciśnieniomierza. Pierwszym etapem jest sprawdzenie czynności serca podczas spoczynku, a drugim weryfikacja pracy serca w trakcie aktywności fizycznej na przykład krótkiego i intensywnego treningu na bieżni. Dobry kardiolog Toruń powinien na podstawie takiej analizy określić, czy serce dziecka prawidłowo funkcjonuje w trakcie wzmożonego wysiłku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, prawdopodobnie będzie konieczna kolejna kardiolog konsultacja, a lekarz zleci następne badania, by potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.

Jak przygotować dziecko do testu wysiłkowego?

Najlepiej, aby dziecko przyszło na badanie wyspane i wypoczęte, a na 3 godziny przed ekg wysiłkowym nie należy spożywać żadnych posiłków. Poza tym dziecko musi być ubrane w luźny sportowy strój oraz mieć ze sobą butelkę wody. Skóra w okolicach klatki piersiowej powinna być pozbawiona owłosienia oraz odtłuszczona tak, aby można było wygodnie umieścić na niej elektrody i zmierzyć ekg wysiłkowe. Ponadto na badanie trzeba przynieść kompletną dokumentację medyczną dziecka wraz z wynikami poprzednich badań o podobnym charakterze.

child girl playing with kitten isolated on white background

Jakie jeszcze badania warto wykonać u dzieci z problemami kardiologicznymi?

Dobrym narzędziem diagnostycznym chętnie stosowanym przez kardiologów jest holter ciśnieniowy i holter ekg. Każde z tych urządzeń trzeba założyć dziecku w gabinecie lekarskim, a następnie odsyła się pacjenta do domu. Zadaniem holtera ciśnieniowego jest co najmniej 24-godzinny monitoring ciśnienia u dziecka i automatycznie mierzenie oraz zapisywanie wyników. W przypadku holtera ekg zasada działania jest taka sama, tyle tylko, że ten model rejestruje pracę serca. Co ważne w trakcie badania dziecko powinno wykonywać typową dla siebie aktywność tak, aby lekarz mógł sprawdzić, jak funkcjonuje jego serce na co dzień w naturalnych warunkach. Ponadto pacjent podczas badania powinien zanotować, co konkretnie robił o danej porze i jakie towarzyszyły mu wówczas emocje.

Kiedy lekarz może zlecić ekg wysiłkowe?

Ekg wysiłkowe to specjalistyczne badanie, na które powinien skierować dziecko doświadczony lekarz kardiolog. Wskazaniem mogą być na przykład niepokojące omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy oraz podejrzenie arytmii. Dlatego obserwując takie objawy u swojego dziecka, należy w pierwszej kolejności odwiedzić renomowaną poradnię kardiologiczną typu www.citomed.pl, gdzie będzie można uzyskać kompleksowe informacje dotyczące badania oraz umówić się na dogodny dla siebie termin.

Podsumowując, badanie ekg wysiłkowe dziecka to dobry i bezpieczny sposób na sprawdzenie, czy serce prawidłowo funkcjonuje w trakcie wzmożonego wysiłku. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego kardiologa, który sprawnie przeprowadzi całą diagnostykę i szybko postawi właściwą diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *