Tarczyca nazywana inaczej gruczołem tarczowym wytwarza hormony odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w organizmie, a także utrzymanie optymalnej gospodarki wapniowo-fosforanowej ustroju. Jakie objawy mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy tarczycy? Kiedy należy udać się do specjalisty? Na czym polega, leczenie chorób tarczycy?
Objawy nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy, jak sama nazwa wskazuje to choroba, której istotą jest wytwarzanie znacznie większej ilości hormonów tarczycy, niż potrzebuje tego organizm. Do charakterystycznych symptomów mogących wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy zaliczamy:
– nerwowość i rozdrażnienie,
– nadpobudliwość,
– wzmożoną potliwość,
– drżenie rąk,
– szybkie bicie serca,
– niepokój,
– obrzęk i zaczerwienienie powiek,
– nagły spadek masy ciała,
– problemy z wypadaniem włosów,
– nawracające biegunki,
– zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.
Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest przeciwieństwem nadczynności tarczycy. Jak łatwo można się domyślić, jest to schorzenie polegające na zaburzeniu pracy gruczołu tarczowego, który produkuje zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność tarczycy może powodować między innymi:
– nadmierną senność,
– nagły przyrost masy ciała,
– problemy z pamięcią i koncentracją,
– przesuszenie i łuszczenie się skóry,
– niskie ciśnienie tętnicze,
– stany depresyjne,
– ciągłe uczucie zimna,
– zaparcia,
– nadmierne przesuszanie się włosów,
– nieregularne miesiączki.
Leczenie chorób tarczycy
W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, mogących wskazywać na choroby tarczycy należy bezzwłocznie skonsultować się z endokrynologiem – specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń pracy układu dokrewnego, znajdziemy go między innymi w Klinice Babka Medica. W przypadku zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy terapia dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy ona między innymi od głównej przyczyny i stopnia nasilenia występujących dolegliwości, chorób współistniejących oraz wieku pacjenta.
Leczenie chorób tarczycy w dużej mierze polega na przyjmowaniu odpowiednich medykamentów, które wyregulują poziom wytwarzanych hormonów. U osób zmagających się z problemem nadczynności tarczycy często stosuje się również jod promieniotwórczy oraz leczenie uzupełniające beta-blokerami. Z kolei leczenie niedoczynności tarczycy bazuje na substytucji jej hormonów.