Nietrzymanie moczu po porodzie – zachowaj spokój, to minie

[REKLAMA]

Wiele kobiet popada w panikę, gdy pojawia się u nich nietrzymanie moczu po porodzie, a czasem już w czasie ciąży. Tymczasem należy zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. Ta niekomfortowa dolegliwość dotyka ponad 30% pań, które najczęściej rodziły drogami natury, ale – co pocieszające – najczęściej ustępuje samoistnie w kilka tygodni lub miesięcy po porodzie. Sprawdź, co możesz zrobić, aby twoje ciało wróciło do pełnej sprawności nieco szybciej.

Nietrzymanie moczu po porodzie spowodowane jest rozluźnieniem mięśni dna miednicy. Na skutek intensywnych zmian hormonalnych w czasie ciąży następuje osłabienie mięśni Kegla, które odpowiadają między innymi za kontrolowanie pęcherza moczowego. W okresie ciąży zwiększająca swoją objętość macica oraz rosnący w maminym brzuchu maluszek naciskają na pęcherz, wywołując dodatkowe parcie, którego nie daje się opanować.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie

Osłabione już w czasie ciąży mięśnie dna macicy, po porodzie często są w jeszcze gorszej kondycji. Zwykle dodatkowemu nadwerężeniu ulegają w czasie naturalnego porodu. Dodatkowym obciążeniem jest stosowanie niektórych technik wspomagających całą akcję porodową, takich jak poród kleszczowy czy próżnociąg. W niektórych przypadkach zdarza się nawet uszkodzenie mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla, co dodatkowo wydłuża okres występowania dolegliwości.

Nietrzymanie moczu po porodzie częściej pojawia się także u kobiet, które naturalnie urodziły już kilkoro dzieci, a także wówczas, gdy rodziły dzieci o dużej wadze urodzeniowej.

Ćwiczenia mięśni Kegla pomogą przywrócić normalność

Aby maksymalnie skrócić czas występowania tych dolegliwości, należy regularnie przeprowadzać ćwiczenia mięśni Kegla. Dzięki temu znacznie szybciej ulegają one wzmocnieniu, a wraz z tym ustępuje popuszczanie moczu.

Mięśnie Kegla trenuje się poprzez ich naprzemienne napinanie i rozluźnianie. Ćwiczenia należy wykonywać w seriach po 10 powtórzeń, a na początku czas napinania mięśni powinien wynosić około 5 sekund. Nie należy przy tym zapomnieć o oddechu, bo mięśnie muszą być dobrze dotlenione. Po pewnym czasie, gdy wzmocnią się nieco, czas ich zaciskania należy wydłużyć.

Trenując mięśnie Kegla, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej po paru tygodniach. Ćwiczenia warto rozpocząć już w okresie planowania ciąży, bo wówczas mogą one zapobiec ewentualnemu nietrzymaniu moczu lub złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości.

Nietrzymanie moczu po porodzie – postępowanie

Warto sobie uświadomić, że popuszczanie moczu po porodzie jest naturalną konsekwencją zmian, które zaszły w ciele kobiety i umożliwiły przyjście na świat ukochanego maluszka. W tym okresie należy zachować spokój. Codzienny komfort zwykłego funkcjonowania można zachować, stosując specjalistyczne wkładki świetnie pochłaniające mocz i neutralizujące nieprzyjemny zapach. Tego typu wkładki sprawdzają się znacznie lepiej niż zwykle podpaski higieniczne.

Nie należy ograniczać przyjmowania płynów, bo ich mniejsza podaż może być przyczyną występowania infekcji układu moczowego. Warto jednak ograniczyć ilość płynów, które mogą podrażniać pęcherz, a do nich należy kawa, czarna herbata, napoje gazowane oraz soki cytrusowe.

W powrocie do formy sprzed ciąży z pewnością pomoże aktywność fizyczna inna niż bezpośrednia opieka nad maluchem. Jeśli zatem istnieją takie możliwości, warto pojeździć na rowerze, wybrać się na długi spacer lub, jeśli kondycja pozwala, na poranny jogging.

Jeśli jednak nietrzymanie moczu po porodzie utrzymuje się dłużej niż pół roku, to należy zasięgnąć porady lekarskiej i być może rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *