Nordic walking – komu się przyda? Podstawowe zalety

[REKLAMA]

Nordic walking to jedna z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. To specjalna forma marszu, w trakcie której można spalić sporą ilość kalorii, a jednocześnie zadbać o formę i kondycję fizyczną. Do uprawiania wspomnianej aktywności potrzebne są kijki.

Muszą być odpowiednio dobrane, głównie pod kątem wzrostu użytkownika oraz preferowanych tras. Najlepiej jeśli wybór jest skonsultowany z uznanym specjalistą. W takiej sytuacji nie ma mowy o pomyłkach. Po nordic walking sięgają obecnie nie tylko seniorzy, ale również wiele młodych osób. Sprawdza się to np. po drobnych urazach, ciąży czy też rozmaitych problemach zdrowotnych.

Nordic walking – dlaczego warto zdecydować się na tę aktywność?

Zdecydowanie się na nordic walking niesie za sobą ogrom zalet. Wpływa to korzystnie nie tylko na sferę fizyczną, ale też psychiczną. W trakcie maszerowania z kijkami można się skutecznie wyciszyć i zapanować nad swoimi emocjami. Ponadto dzięki nordic walking:

  • rozwija się całe ciało, a zwłaszcza ramiona i nogi,
  • można spalić optymalną ilość kalorii i kontrolować masę ciała,
  • poprawia się samopoczucie,
  • pracuje się nad mięśniami i stawami,
  • powraca się do optymalnej formy fizycznej (np. przed powrotem na biegowe ścieżki),
  • zwiększa się własną stabilność i poprawia koordynację ruchową,
  • ciało utrzymane jest w ruchu nawet mimo upływu lat,
  • nie obciąża się zbytnio kręgosłupa.

Oczywiście maszerować można na wiele sposobów. Nie każdy wybiera luźne marsze (treningi). Niektórzy działają intensywnie i na bardzo wysokich obrotach, aby stale się rozwijać i zapewnić sobie zwiększoną dawkę ruchu.

Nordic walking – dla kogo przeznaczona jest ta aktywność fizyczna?

Nordic walking to aktywność przeznaczona praktycznie dla wszystkich osób, które nie chcą siedzieć w domu na kanapie i oglądać jedynie telewizję. Rozpocząć przygodę z nordic walking można w każdym wieku. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Oczywiście w razie potrzeby można to przedyskutować ze swoim specjalistą.

Takie treningi przyniosą wymierne korzyści zarówno osobom młodym, jak i bardzo doświadczonym. To jedna z najlepszych metod rehabilitacji i fizjoterapii. Trzeba pamiętać o tym, że poważnym ograniczeniem w przypadku uprawiania nordic walking będą problemy z ruchomością kończyć (np. zwichnięta ręka). Nie należy działać na siłę, czasami warto na pewien czas odpuścić i powrócić na trasy w pełni zdrowym oraz wypoczętym. To zabezpieczenie przed kolejnymi urazami i kontuzjami.

Po kijki do nordic walking bardzo często w dzisiejszych czasach sięgają osoby, które wyczynowo biegały, lecz ze względów zdrowotnych nie mogą tego dalej robić. Jak widać aktywność fizyczną można propagować na wiele sposobów i nie warto tego zaprzestawać.

Profesjonalne zawody nordic walking

Korzystną wiadomością dla wszystkich osób uprawiających nordic walking jest to, iż praktycznie przez cały rok w różnych zakątkach Polski można wziąć udział w profesjonalnych zawodach. To szansa na sprawdzenie swoich dotychczasowych umiejętności oraz techniki maszerowania. Zawody odbywają się zwykle jako współtowarzyszące przy imprezach biegowych. Na starcie staje kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, rywalizując między sobą o jak najwyższe miejsce na mecie. Dystans takiego przedsięwzięcia ogranicza się zazwyczaj do 5 kilometrów. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowego bodźca do działania i motywacji do jeszcze częstszego maszerowania jest to dla niego optymalna propozycja. Przy okazji można bezproblemowo poznać osoby o tych samych zainteresowaniach i wymienić się z nimi doświadczeniami.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *