Objawy COVID-19 – co musisz wiedzieć?

[REKLAMA]

Choroba COVID-19 zbiera tragiczne żniwa na całym świecie i należy się przed nią chronić. Zachowywanie społecznego dystansu i dbanie o higienę może znacząco ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby wśród dużych grup ludzi. Co warto wiedzieć o zakażeniu koronawirusem i o COVID-19?

Czy COVID-19 i SARS-CoV-2 dotyczą tego samego?

W medialnych doniesieniach zamiennie używa się nazw „koronawirus”, „SARS-CoV-2” i „COVID-19”. Efekt tego jest taki, że ludzie utożsamiają ze sobą te dwa pojęcia i nie wiedzą, jakie jest ich rzeczywiste znaczenie.

Warto wiedzieć, że choroba układu oddechowego, czyli COVID-19, wywołana jest przez nowego koronawirusa o nazwie SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem może, choć nie musi, skutkować chorobą o charakterystycznych objawach, które nasilają się po około 5-7 dniach od kontaktu z wirusem i utrzymują się nawet do 4-6 tygodni.

Jednak wiele osób przechodzi chorobę całkowicie bezobjawowo lub ma wyłącznie lekkie objawy, natomiast niezależnie od tego, mogą transmitować koronawirusa na inne osoby. Dlatego tak ważne jest zachowywanie dystansu w miejscach publicznych oraz zakrywanie nosa i ust.

Najczęstsze objawy COVID-19

Do najczęściej występujących objawów COVID-19 zalicza się:

  • męczący suchy kaszel,
  • osłabienie,
  • bóle mięśni,
  • wysoką gorączkę.

Ponadto wielu pacjentów skarży się na przykład na ospałość oraz na utratę węchu i smaku. Osoby, które przebyły chorobę, dzielą się w mediach swoimi doświadczeniami z czasu walki z koronawirusem. Często mówią oni o tym, że COVID-19dosłownie zwala z nóg, sprawiając, że bardzo trudno jest się podnieść z łóżka, i to nawet przez kilka lub kilkanaście dni.

Mniej spotykane objawy COVID-19

Każdy przechodzi chorobę inaczej i choć najczęstsze objawy umieszcza się w oficjalnych rzędowych i sanitarnych zaleceniach, to warto obserwować także te mniej „popularne” symptomy, które również mogą świadczyć o tym, że zaatakował koronawirus.

To na przykład:

  • ból gardła,
  • cieknący katar,
  • biegunka,
  • nudności i wymioty,
  • ból głowy.

Nie należy bagatelizować żadnej z tych oznak.

Koronawirus – co w przypadku podejrzenia u siebie zakażenia?

Jeśli podejrzewasz, że mogłeś mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub twoje objawy chorobowe wskazują na infekcję, obserwuj zachowania swojego organizmu i skontaktuj się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu, który poprowadzi cię przez dalsze kroki.

Jeśli specjalista uzna, że jesteś potencjalnym zakażonym, to zostaniesz skierowany na wykonanie testu i – w zależności od tego, jak intensywne masz objawy – podejmowana jest decyzja o obowiązkowej domowej izolacji lub o hospitalizacji.

W razie złego samopoczucia unikaj wychodzenia z domu i nie przychodź o własnych siłach do ZOL lub na SOR. W ten sposób tylko niepotrzebnie narazisz innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *