Ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna i ostra białaczka limfoblastyczna to tylko niektóre z rodzajów nowotworu krwi. Dowiedz się czym się od siebie różnią i jaki mają przebieg.
Białaczka to nowotwór krwi zaliczany do chorób układu krwiotwórczego. W tym nowotworze krwi klony jednego typu białych krwinek, czyli tzw. leukocytów, rozprzestrzeniają się w szpiku kostnym, a następnie przedostają się do krwi, a z czasem – także do innych narządów.
Rodzaje i typy białaczek
W zależności od dynamiki procesu nowotworowego wśród białaczek wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe. Kolejne rozróżnienie wynika z pochodzenia tego nowotworu krwi.
W szpiku kostnym powstaje bowiem kilka rodzajów leukocytów – granulocyty, limfocyty i monocyty. Wśród granulocytów wyróżniamy m.in. granulocyty obojętnochłonne, czyli neutrofile, granulocyty kwasochłonne, czyli eozynofile i zasadochłonne – bazofile. Z kolei spośród limfocytów wyróżniamy limfocyty B, T i NK. W każdej z tych grup są też liczne podtypy i to właśnie z tego powodu może być wiele rodzajów białaczek.
Z tego względu wyróżniamy m.in. ostrą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę szpikową i przewlekłą białaczkę limfatyczną.
Białaczki o charakterze przewlekłym należą do nowotworowych zespołów mieloproliferacyjnych (w przypadku białaczki szpikowej) i limfoproliferacyjnch (przy białaczce limfatycznej). Ponadto wśród nich istnieje kilka kolejnych podtypów białaczek.
Objawy białaczek
Trafne zdiagnozowanie białaczki jest szczególnie istotne dla wdrożenia odpowiedniej terapii i zastosowania właściwego leczenia. Nie jest ono jednak łatwe. Objawy białaczki nie są charakterystyczne, a białaczki o charakterze przewlekłym mogą nie dawać objawów nawet przez kilka lat! Co więcej, gdy objawy już się pojawią często przypominają niegroźną infekcję, przeziębienie lub grypę przez co mogą być z nimi mylone. Zdarza się też, że chorzy przypisują je przemęczeniu. Tymczasem szybkie zdiagnozowanie białaczki zwiększa szanse na jej wyleczenie, pozwala też dokładniej określić rokowania. Jakie są zatem najczęstsze objawy białaczki?
Chorzy na białaczkę skarżą się najczęściej na gorączkę, osłabienie, bóle kości, stawów, obniżeniem odporności, krwotoki np. z nosa czy z dziąseł, osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry oraz duszność wysiłkową. Chorzy bywają też podatni na zakażenia, np. w obrębie jamy ustnej (afty, owrzodzenia, opryszczki) oraz anginy.
Niezwykle ważne jest to, by z powyższymi objawami, które nie ustępują pomimo leczenia, udać się do lekarza. Wczesne wykrycie nowotworu daje bowiem większe szanse na jego całkowite wyleczenie. Więcej informacji o objawach białaczki znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.