Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest dla wielu mężczyzn źródłem wielu przykrych dolegliwości. Jej przerost to nie jedyny związany z nią problem – rak prostaty należy bowiem do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Które objawy powinny nas zaalarmować i jak sobie z nimi radzić?
W jaki sposób objawia się przerost prostaty?
Spadek poziomu androgenów, w szczególności testosteronu, jest odpowiedzialny za dość powszechnie występujące zjawisko przerostu prostaty. Ta bezpośrednio związana ze starzeniem się dolegliwość dotyka niestety większość mężczyzn. W pewnym wieku zaczynają zmagać się oni z całym szeregiem objawów, do których należą przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Powiększona prostata w wielu przypadkach oznacza także spadek libido i zaburzenia erekcji – nie jest to jednak regułą. Większość mężczyzn zmagających się z gruczolakiem narzeka głównie na konieczność częstego oddawania moczu – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, co zaburza prawidłowy sen.
Prostata – kiedy należy udać się z nią do lekarza?
Istnieje wiele naturalnych preparatów, które w znacznym stopniu łagodzą objawy powiększania się gruczołu, jednak nie zawsze będą one wystarczające. Podczas gdy powiększona prostata w niektórych przypadkach wcale nie wymaga interwencji lekarza, inne będą potrzebowały natychmiastowej pomocy specjalisty. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty? To nie tylko zatrzymanie moczu, które jest najczęściej kojarzone z tego typu dolegliwościami. Lekarzowi należy zgłosić także zawroty głowy i wystąpienie nudności – przerośnięta prostata jest w stanie bowiem zacisnąć cewkę moczową, całkiem uniemożliwiając przepływ moczu. A to prowadzi bezpośrednio do zatrucia organizmu. Zabieg operacyjny jest oczywiście wykonywany jedynie w skrajnych wypadkach, jednak należy być świadomym tego, że bywa niekiedy jedynym sposobem na powrót do normalnego funkcjonowania. Właśnie dlatego wszelkie wątpliwości należy zawsze skonsultować z zaufanym lekarzem. Profilaktycznie należy także regularnie wykonywać badania kontrolne, takie jak TRUS (przezodbytnicze USG), badanie krwi czy ogólne badanie moczu.