Choroba Alzheimera jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości o podłożu neuropsychiatrycznym. Zazwyczaj dotyczy osób w podeszłym wieku, jednak pierwsze objawy mogą pojawiać się już u osób w 65 roku życia. Jest to choroba związanie ze starzeniem się, na którą cierpią ludzie na całym świecie, a skutecznego sposobu jej leczenia nadal nie odnaleziono. Jak sobie pomóc? Jakie objawy powinny nas alarmować? Czy to na pewno Alzheimer? Podpowiadamy.
Początki Alzheimera
Obserwacja siebie i drugiej osoby pozwala na zlokalizowanie problemu z Alzheimerem już w początkowej fazie. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej, utrata orientacji w czasie lub przestrzeni, trudność w wysławianiu się (zapominanie słów lub ich znaczenia), zmiany nastroju lub osobowości, trudności w wykonywaniu codziennych czynności – to tylko niektóre z początkowych objawów choroby. Często bagatelizujemy te początki, później, stopniowo, nasilają się i nastręczają choremu i bliskim coraz więcej trudności.
Czynniki ryzyka
Chodź nie określono jednoznacznie przyczyny powstawania choroby, podaje się czynniki ryzyka, które mogą mieć znaczenie i prowadzić do jej rozwoju. Jest to wiek powyżej 65 lat, cukrzyca, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, urazy głowy, niski stopień edukacji oraz predyspozycje genetyczne.
Leczenie choroby
Trafna diagnoza jest początkiem leczenia, które może zatrzymać chorobę nawet do 3 lat. Podstawą jest stosowanie leków, które hamują enzym rozkładający jeden z neuroprzekaźników w mózgu – acetylocholinę. Ponadto na rynku istnieje wiele specjalistycznych preparatów, takich jak Vitabuerlecitin, które wspierają pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, wspomagając działanie leków podstawowych.
Choroba Alzheimera zazwyczaj rozwija się w ciągu 10 lat, od pierwszych objawów, do zaawansowanego stadium. Profilaktyka, szybka diagnoza, a co za tym idzie, wczesne podjęcie leczenia, potrafi spowolnić rozwój choroby i wydłużyć czas życia chorego. Warto również dbać o codzienną aktywność umysłową, nawet w starszym wieku – czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, gry logiczne, wspierają i rozwijają mózg, nie pozwalając mu gnuśnieć. Z Alzheimerem można i trzeba walczyć.