Piękne stopy to wizytówka każdego człowieka. Niestety wiele osób zapomina o tym, iż stopy niosą nasze ciało przez całe życie. Fakt ten sprawia, że warto zwrócić im nieco więcej uwagi oraz w razie konieczności korzystać z usług podologa. Kim jest ten specjalista? Kiedy szczególnie warto udać się do podologa? Czy leczenie podologiczne boli?
Kim jest podolog?
Podolog to specjalista w zakresie leczenia wszelkich chorób stóp. Chociaż nazwa profesji może wskazywać na związek z medycyną, należy zaznaczyć, iż podolog nie jest lekarzem, a jego zawód w znacznie większym zakresie związany jest z kosmetologią. Podolog leczy takie schorzenia jak odciski, wrastające paznokcie, haluksy, czy problem wrastających paznokci. Oczywiście do zadań podologa należy także przeprowadzanie wywiadu oraz dawanie porad dotyczących pielęgnacji, oraz prawidłowego obcinania paznokci. W Anmedica znajdą Państwo najlepszych specjalistów, dla których problemy stóp nie mają żadnych tajemnic.
Jakie schorzenia bada ten specjalista?
Głównym zadaniem podologa jest eliminacja schorzeń związanych ze stopami. Popularnym problemem zgłaszanym w gabinetach podologicznych jest stopa cukrzycowa, czyli powikłanie po cukrzycy charakteryzujące się niedostatecznym ukrwieniem nóg, powstawaniem ran i owrzodzeń. Oprócz leczenia schorzeń do zadań podologa należy także wykonywania masażu stóp, tworzeniem opatrunków na stopie, a także profesjonalnym, prawidłowym obcinaniem paznokci u stóp. U podologa zniwelować można także problem pękających pięt oraz występującymi na stopach brodawkami. Należy pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej pokonamy nasz problem, a same zabiegi będą dla nas znacznie przyjemniejsze, niż w przypadku, kiedy z udaniem się do podologa będziemy zwlekać kilka miesięcy. W Anmedica znajdą Państwo także najlepszych specjalistów, którzy podchodzą do problemów swoich pacjentów niezwykle indywidualnie. W skrócie podolog zajmuje się zagadnieniami, takimi jak:
- stopa cukrzycowa,
- owrzodzenia,
- rany,
- odciski na stopach,
- problem wrastających stóp,
- problem pękających pięt,
- i wiele innych.
Jak wygląda badanie podologiczne? Czy jest bolesne?
Przed udaniem się do specjalisty najczęściej zastanawiamy się nad tym, czy badanie boli. Badanie podologiczne rozpoczyna się od zebrania ważnych informacji oraz od wywiadu dotyczącego przebytych chorób i sposobu pielęgnacji stóp. Następnym krokiem w procesie leczenia, w przypadku niektórych schorzeń, może być badanie podobaroskopem. Badanie polega na tym, iż pacjent musi zdjąć buty i stanąć na specjalnej macie, która ukazuje sposób rozmieszczenia ciężaru ciała na stopach. Badanie to nie jest jednak wykonywane każdorazowo. Jeżeli pacjent zgłasza się z taką przypadłością, jak odcisk, haluks, czy modzela, podolog po dokonaniu szczegółowego wywiadu przechodzi do badania manualnego. Badanie to polega na weryfikacji ruchomości stawów oraz sprawdzeniu miednicy lub zbadaniu zmian skórnych i ich charakteru w celu dobrania najlepszego sposobu leczenia. Czy badanie podologiczne boli? To zależy od przypadłości oraz tego, jak długo zwlekaliśmy z wizytą u specjalisty. Jeżeli kontakt nastąpił od razu po dostrzeżeniu zmiany (np. odciska, ropnia, wrastających paznokci) wizyta powinna należeć do przyjemnych. Jeżeli jednak na naszych stopach znajdują się długotrwałe zmiany, z którymi zwlekaliśmy wiele miesięcy lub lat, w trakcie badania i leczenia może doskwierać nieprzyjemne uczucie dyskomfortu.
Jak wybrać dobrego specjalistę?
Podolog, który świadomy jest swojej profesji, bada pacjentów wnikliwie, analizując ich problemy. Taki specjalista dokonuje szeregu wywiadów i konsultacji, a także dba o swój rozwój i kształcenie. W efekcie specjalista ten rozwiązuje problemy płytki paznokciowej, obszaru pięt, czy palców. Wiedza medyczna związana z kończynami jest w tym przypadku znacznie większa, niż na studiach medycznych, gdyż lekarze zajmują się całym ciałem człowieka, a nie tylko wybranymi obszarami.
Podologia to bardzo szeroka dziedzina skupiająca wiedzę medyczną, kosmetologiczną, a często nawet ortopedyczną i diabetologiczną. Dzięki szybkiej interwencji specjalisty możemy poprawić stan swoich stóp oraz niwelować dolegliwości bólowe powstałe w wyniku zmian jak haluksy, odciski, kurzajki czy modzele. Nie warto jednak zwlekać z udaniem się do specjalisty, gdyż wydłużenie terminu konsultacji, może wpłynąć na długość postępowania diagnostycznego i procesu leczniczego.
Ja zaczęłam chodzić kiedy pojawiła się grzybica stop, natomiast teraz chodzę profilaktycznie na pedicure leczniczy oraz na zabiegi złuszczające 🙂 Chodzę do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie.