Podologia to specjalna dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem różnych chorób stóp. W Polsce dopiero się rozwija, dlatego dla wielu osób nazwa ta brzmi obco. Warto wiedzieć czym dokładnie zajmuje się podolog, jaki jest zakres jego działania oraz jakie korzyści.
Czym jest podologia?
Podologia to młoda dziedzina medycyny, która zajmuje się stopami. W zakres jej zainteresowania wchodzi diagnozowanie oraz leczenie różnych chorób. Warto zaznaczyć, że taki zawód wymaga szerokiej wiedzy medycznej, jednak nie stanowi specjalizacji lekarskiej. Jest to nauka o kończynach dolnych, tkankach oraz narządach.
Dziedzina nauki rozwija się bardzo intensywnie. Na rynku pojawia się coraz więcej gabinetów oferujących usługi tego typu np. Podolog Bydgoszcz. Warto zaznaczyć, że do zakresu zainteresowań podologii wchodzą takie dziedziny jak:
- diabetologia – czyli leczenie cukrzycy,
- ortopedia – czyli leczenie różnych schorzeń,
- dermatologia – czyli leczenie chorób skórnych,
- chirurgia – czyli wszelkie operacyjne leczenia stóp,
- osteologia – czyli wszystko, co dotyczy układu kostnego,
- limfologia – czyli nauka dotycząca układy limfatycznego,
- miologia – czyli nauka o mięśniach,
- neurologia – czyli nauka o układzie nerwowym,
- flebologia – czyli nauka o żyłach,
- aniologia – czyli nauka o układzie limfatycznym oraz naczyniowym.
W Polsce ta dziedzina medycyny jest znana stosunkowo od niedawna. Została wpisana do rejestru zawodów w 2015 roku.
Czym zajmuje się podolog?
Podolog ma za zadanie postawienie właściwej diagnozy i wyeliminowanie występującego problemu dotyczącego stóp. Zajmuje się on leczeniem m.in. stopy cukrzycowej, wrastającego paznokcia, odcisków, nagniotków i modzeli, a także kurzajek, pęcherzy, grzybicy i nadpotliwości stóp itd. Specjalista zajmuje się także zmianami kształtu oraz struktury paznokcia, oraz masażem stóp. Do zakresu jego kompetencji leży jest dobieranie właściwej ortezy i wykonywanie opatrunków.
Warto zaznaczyć, że każda wizyta u tego specjalisty kończy się udzieleniem porad związanych z prawidłową pielęgnacją stóp i profilaktyką różnych chorób. Warto więc zastanowić się, czy podolog Bydgoszcz nie przyda się także nam.
Jak wygląda wizyta podologa?
Wizyta u podologa rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego nawyków, stanu zdrowia oraz stylu życia. Następnie specjalista dokonuje oględzin stóp. Jeżeli wizualna ocena nie jest wystarczająca, aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych.
Po otrzymaniu badań podolog dobiera właściwą terapię, a później przeprowadza właściwy zabieg i doradza jaki sposób pielęgnacji należy stosować.
W jakich sytuacjach warto odwiedzić specjalistę?
Na wizytę u podologa należy się umówić, kiedy na stopie pojawiają się jakieś nietypowe zmiany lub kiedy zmian nie widać, ale odczuwalny jest silny ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Specjaliści pomagają także wtedy, kiedy na stopach pojawią się brodawki, czyli zmiany skórne, które są wynikiem rozwijającego się wirusa HPV. Podolog może także pomóc przy modzelach oraz odciskach. Mimo że podolog to coraz mocniej rozwijająca się dziedzina, wiele osób nadal krępuje się przed wizytą. Wstyd przed pokazaniem zmian, nie jest właściwy. Warto zasięgnąć porady, aby stłumić problem w zarodku. Bardzo często nieleczone dolegliwości mogą doprowadzić do poważnych problemów czy schorzeń.
Praca podologa jest bardzo ważna. Dzięki interwencji specjalisty można pozbyć się różnych zmian już w ich początkowym stadium. Warto zaznaczyć, że w przypadku zaawansowanych problemów, specjalista odsyła pacjenta do lekarza.