Podologia to dział nauki zajmujący się diagnozą i leczeniem schorzeń stóp. Bazuje ona na wiedzy z wielu dziedzin medycyny m.in. ortopedii, osteologii, miologii i neurologii. Z artykułu dowiesz się, z jakimi problemami należy wybrać się do podologa i dlaczego profilaktyka oraz szybka reakcja są ważne.
Czym zajmuje się podologia i co leczy podolog?
Podologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki dotyczącą szeroko pojętej patologii stóp. Mimo iż związek podologii z medycyną jest nierozerwalny, jest ona w Polsce uznawana za dziedzinę kosmetologii. W jej kręgu zainteresowania mieszczą się zarówno kości, mięśnie, układ limfatyczny jak i krwionośny, a nawet skóra (oraz paznokcie) w obrębie kończyn dolnych. Nauka ta bada także wzajemny wpływ wymienionych tkanek i narządów. Podolog Gdynia, to specjalista, u którego nie tylko otrzymamy pomoc w przypadku chorób i urazów stóp, ale także dowiemy się jak właściwie o nie zadbać.
Profilaktyka chorób stóp
Ze stopami jest jak z każdą inną częścią ciała – łatwiej zapobiegać ich chorobom niż leczyć. Na kondycje naszych stóp wpływa wiele czynników, między innymi: obuwie, jakie nosimy, podejmowane codzienne aktywności, choroby innych układów i narządów (np. cukrzyca). Pojawiające się zaburzenia nie tylko są przyczyną bólu, ale także negatywnie wpływają na estetykę naszych stóp. Poza codziennym dbaniem o stopy warto także od czasu do czasu udać się na wizytę do podologa. Podolog Gdynia umożliwi szybkie wykrycie rozwijających się zaburzeń. Wczesna diagnoza wpłynie zaś pozytywnie na zmniejszenie czasu i kosztów leczenia, a także pozwoli zapobiec powikłaniom. Szczególnie istotne są regularne wizyty u podologa w przypadku dzieci. Warto zadbać o wczesne wykrycie potencjalnych zaburzeń rozwoju kończyn dolnych, by nie skutkowały one problemami z chodzeniem w przyszłości.
Z jakim problemem należy udać się do podologa?
Na wizytę u specjalisty należy zdecydować się zarówno w przypadku odczuwania bólu, jak i w sytuacji zaobserwowania zmian w wyglądzie stóp. Warto zwracać uwagę na każde pojawiające się zmiany skórne, np. zrogowacenia, gdyż są one sygnałem istnienia zaburzeń z zakresu biomechaniki chodu.
Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych problemów, z którymi powinniśmy udać się do podologa:
- różnego rodzaju urazy,
- infekcje grzybicze i bakteryjne,
- brodawki wirusowe (kurzajki),
- zrogowacenia naskórka,
- pękająca skóra pięt,
- stopa cukrzycowa,
- wrastający paznokieć,
- nadmierna potliwość stóp.
Dodatkowo zajmuje się on także korektą kształtu/ konstrukcji paznokcia, a nawet masażem stóp.
Warto także udać się do podologa w celach profilaktycznych, gdyż szybkie wykrycie patologii kończyn dolnych pozwala na zapobieżenie rozwinięcia się poważniejszych zaburzeń. Specjalista może nam także udzielić porad dotyczących codziennej pielęgnacji stóp.
Zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym
Zabiegi wykonywane przez podologa mają na celu wyeliminowanie czynnika powodującego ból, dyskomfort lub zaburzenie estetyki stóp pacjenta. Pozwalają na zniwelowanie zarówno problemu, jak i je jego przyczyny.
W gabinecie podologicznym wykonamy takie zabiegi jak:
- usuwanie odcisków i kurzajek,
- eliminacja zrogowaceń naskórka,
- ortonyksja,
- protetyka (rekonstrukcja) paznokcia,
- odciążanie wrażliwych miejsc.
Podologia to bardzo ważna dziedzina nauki, której głównym celem jest dobrostan naszych stóp. Zajmuje się nie tylko diagnozą i leczeniem urazów, chorób, infekcji stóp, ale także problemami dotyczącymi budowy czy estetyki paznokci. Wczesne wykrycie zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych pozwoli na zminimalizowanie powikłań oraz czasu i kosztów leczenia. Zatem poza codzienną pielęgnacją, warto, jest regularnie odwiedzać specjalistę. Za troskę nasze stopy odpowiedzą nam pełnią zdrowia i pięknym wyglądem!