Podróżuj bez śmieci – zero waste w praktyce

[REKLAMA]

Ekologia to jedno z kluczowych haseł XXI wieku. Człowiek coraz częściej decyduje się na bardziej ekologiczne środki transportu i pozyskiwania energii licząc, że w ten sposób pomoże Ziemi przetrwać. Czy zastanawiamy się jednak nad tym, jaką szkodę dla środowiska przynosimy znacznie bardziej przyziemnymi sprawami? Śmieci – oto prawdziwa choroba współczesnego świata. Obecne dziś wszędzie plastik i tworzywa sztuczne zanieczyszczają środowisko w skali, o której prawdopodobnie nie myślisz kupując kolejną kawę na wynos w jednorazowym kubku czy gofra na tacce podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Większość plastikowych opakowań szkodzi jednak nie tylko środowisku, ale także Twojemu zdrowiu!

Przeciętny Polak produkuje około 290 kg śmieci rocznie. Czy istnieje szansa na ograniczenie tej zatrważającej liczby? Wystarczą drobne działania każdego z nas, by doprowadzić do znaczniej redukcji światowej produkcji śmieci. Choć może wydawać się, że omijając jeden napój w Starbucksie nie zatrzymasz problemu, pamiętaj – od czegoś trzeba zacząć. ZERO WASTE to ruch promujący świadome podejście do tematu śmieci i ograniczania odpadów produkowanych przez człowieka w każdej dziedzinie życia. Ty również możesz spróbować zmienić świat.

ZERO WASTE w podróży

Spójrzmy prawdzie w oczy – podróże to najlepsza okazja na produkcję nadmiaru odpadów. Kupowane na festiwalach i jarmarkach smakołyki podawane są zwykle na plastikowych talerzykach, kawa i napoje w jednorazowych kubeczkach, a małe gadżety na stoiskach pakuje się w foliowe reklamówki. Zastanów się, w jakim czasie od zakupu trafiają one do kosza. A gdyby tak postawić na własne, materiałowe siatki? Wybrać kubki termiczne zamiast tych ze styropianu? Ta niewielka z Twojego punktu widzenia zmiana może nieść za sobą ogromne korzyści nie tylko dla Ziemi, ale i Twojego portfela. Życie zgodnie z zasadą ZERO WASTE nawiązuje w swoich podwalinach do zasad minimalizmu – korzystając jedynie z tego, co niezbędne, ograniczasz nie tylko wydatki, ale również śmieci. Kierowanie się tymi zasadami podczas podróży okazuje się nieść za sobą jeszcze więcej korzyści. Czego należy pilnować, by zwyczajna wycieczka nie zamieniła się w masową produkcję odpadów?

Świadomy wybór środków komunikacji

Krajowe podróże samolotem stają się coraz bardziej popularne. Wydaje Ci się, że to znacznie szybsza metoda przemieszczania się, idealna na podróże służbowe? Nic bardziej mylnego. Pomyśl o dojeździe na lotnisko, który wiąże się z opuszczeniem granic miasta. Przejście odprawy celnej i bagażowej to kolejne zmarnowane minuty. Jeśli zliczymy czas poświęcony na dojazd i przygotowanie się do lotu, a następnie dodamy czas potrzebny na dojazd z lotniska na umówione spotkanie zauważymy, że sumarycznie korzystniejsza okazałaby się podróż pociągiem. Wygoda, swoboda ruchów, darmowe wifi i dojazd do samego centrum – naprawdę nie widzimy tu konieczności korzystania z podróży powietrznych. Tymczasem jedna dłuższa podróż samolotem generuje tyle zanieczyszczeń, ile roczna emisja spalin jednego samochodu… A weekendowe wypady za miasto? Postaw na rower lub wynajem większego samochodu, którym zabierzecie się razem ze znajomymi – mniejsza emisja spalin to szczęśliwsza planeta i wspaniała okazja, by zacieśnić więzi z przyjaciółmi.

Tworzenie list i planowanie posiłków

Mistrzowie organizacji zapewne znają tę metodę z życia codziennego, jednak przeciętni ludzie często zapominają o tworzeniu list przed wyruszeniem w podróż. Chaotyczne pakowanie się prowadzi zwykle do pozostawienia potrzebnych przyborów w domu i zmusza do zakupu jednorazowych kosmetyków podróżnych – nadprodukcja śmieci spowodowana zwyczajnym zapominalstwem brzmi fatalnie, prawda? Podobnie rysuje się kwestia jedzenia. Po co dokonywać zakupu śmieciowych przekąsek na przydrożnej stacji benzynowej, jeśli zapakowanie jedzenia w domu do pudełka wielokrotnego użytku nie zajęłoby Ci więcej niż 5 minut? W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale również o środowisko! Zabierz domowe sztućce lub zaopatrz się w biodegradowalne, bambusowe widelce i noże. Jeśli znudzi Ci się ich używanie, natura nie ucierpi, gdy pozbędziesz się ich pakując się w drogę powrotną do domu. W addnature.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz by podróżować ekologicznie.

Zasady ZERO WASTE w podróży są naprawdę łatwe do zrozumienia – ograniczenie produkcji śmieci poprzez dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych, przemyślane pakowanie się i wybór przyjaznych środowisku środków transportu nie wymagają ogromnego poświęcenia. A skutki, jakie za sobą niosą? Zmieniając siebie, pomagasz Ziemi.

Szczegóły na https://www.addnature.pl/info/podrozowanie-bez-smieci-zero-waste/.

1 thoughts on “Podróżuj bez śmieci – zero waste w praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *