Poród siłami natury i przez cesarskie cięcie – charakterystyka i przebieg

[REKLAMA]

Poród siłami natury jest preferowanym przez położników rozwiązaniem ciąży. Metodę cesarskiego cięcia stosuje się, gdy istnieją przeciwwskazania do urodzenia dziecka w sposób naturalny. Jaki jest przebieg tych dwóch porodów?

Rodzaje porodów

Zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach medycznych oferuje się dwa sposoby zakończenia ciąży. Są to porody siłami natury lub metodą cesarskiego cięcia. O ile w przypadku pierwszego świeżo upieczona mama pozostaje na oddziale bardzo krótko, po cesarce wymaga kilkudniowej opieki pod okiem specjalistów. Jest to związane z inwazyjnością zabiegu i predyspozycjami do gojenia się rany, ponieważ w przypadku cesarskiego cięcia konieczne jest naruszenie powłok skórnych.

Warto pamiętać, że narodziny dziecka poprzez cesarskie cięcie to możliwość zarezerwowana dla kobiet, u których przeciwwskazany jest poród naturalny. Nie można wykonać go „na życzenie” pacjentki. Strach przed bólem nie jest wskazaniem do zabiegu. Decyzję o jego przeprowadzeniu może podjąć wyłącznie lekarz prowadzący. Cięcie cesarskie wykonuje się także, gdy kobieta mimo skurczy porodowych nie jest w stanie wydać dziecka na świat, co stanowi zagrożenie życia dla ich obojga.

Jak wygląda poród siłami natury?

Poród naturalny wiąże się z dużym wysiłkiem. Istotną rolę odgrywa w tym czasie wsparcie ze strony najbliższych i personelu, ponieważ narodziny siłami natury są podzielone aż na 4 etapy. Pierwsza faza porodu jest najdłuższa. Może trwać nawet kilkanaście godzin. W tym czasie pojawiają się pierwsze skurcze i dochodzi do powolnego rozwarcia. Kobiecie może odejść czop śluzowy lub wody płodowe, zabezpieczające dziecko przed infekcjami. Dolegliwości bólowe nie są jeszcze tak uporczywe, jak podczas kolejnych etapów.

Druga faza porodu jest o wiele trudniejsza. Rodząca ma coraz większe bóle. Wzrasta nie tylko intensywność, ale i długość skurczów. Jest to dobry moment na poproszenie o znieczulenie, ponieważ gdy dojdzie do 7 lub 8 centymetrów rozwarcia, jest na nie za późno. Trzecia faza porodu to już pełne rozwarcie i skurcze parte, które umożliwią kobiecie wydanie na świat dziecka. Nie powinna ona trwać dłużej, niż dwie godziny, lecz w dużej mierze ten czas zależy od predyspozycji kobiety. Narodziny to nie koniec porodu, ponieważ rodząca musi jeszcze wydalić łożysko.

Poród metodą cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie przeprowadza się wyłącznie ze wskazań medycznych. Ciężarna zgłasza się do szpitala w wyznaczonym terminie. Po załatwieniu formalności zostaje przyjęta na oddział i oczekuje na zabieg. Aby go wykonać, musi się udać na salę operacyjną, gdzie będzie miała podane znieczulenie. W czasie cesarskiego cięcia jest przytomna i może zobaczyć swoje dziecko, o ile lekarz nie zdecyduje o podaniu matce pełnej narkozy. Po zabiegu świeżo upieczona matka pozostaje przez 24 godziny na sali pooperacyjnej. Nie wolno jej wstawać ani podnosić głowy. Musi ściśle przestrzegać zaleceń personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *