Problem z nietrzymaniem moczu bez wątpienia można zaliczyć do jednych z najbardziej wstydliwych, a tym samym uciążliwych dla pacjenta dolegliwości. Mimowolne oddawanie moczu, do którego może dojść w każdym miejscu i w każdej chwili, sprawia, że chory zaczyna wycofywać się z życia społecznego, chcąc w ten sposób uniknąć kłopotliwych sytuacji. Coraz większa izolacja wraz z ciągłym uczuciem wstydu w sposób niezwykle negatywny wpływa na jakość życia, niejednokrotnie przyczyniając się do znacznego obniżenia samopoczucia. Problem jest tym większy, im bardziej zaawansowany stopień dolegliwości. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają ograniczyć nieprzyjemne następstwa NTM. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.
Problem z nietrzymaniem moczu i jego następstwa
Nietrzymanie moczu to dolegliwość wyjątkowo nieprzyjemna, która niesie ze sobą szereg przykrych dla chorego konsekwencji. Oddawanie moczu w sposób niekontrolowany bardzo mocno rzutuje na niemalże każdą sferę życia pacjenta. Często niemożliwe staje się podejmowanie codziennych aktywności, wypełnianie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Oprócz dyskomfortu problemy z kontrolowaniem pęcherza mogą prowadzić także do problemów zdrowotnych. Na skutek ciągłego kontaktu moczu ze skórą mogą bowiem powstawać na jej powierzchni podrażnienia, niekiedy zamieniające się w ciężko gojące się rany. Owe problemy są tym większe, im większa jest skala zjawiska. W przypadku osób, które na skutek utraty kontroli nad pęcherzem oddają duże ilości moczu, zarówno odczuwany dyskomfort, jak i podrażnienia skóry są zdecydowanie większe niż u pacjentów, u których występuje tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu.
Bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania problemy z nietrzymaniem moczu zawsze wymagają pomocy lekarza. Tylko właściwa diagnoza umożliwiająca poznanie przyczyny zaburzenia pozwoli dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia, a tym samym przyspieszyć proces powrotu do pełnej sprawności. Zdarza się jednak, że ów proces jest długotrwały. Nie zawsze też dolegliwości da się w stu procentach wyeliminować. Dlatego też warto poznać metody umożliwiające poprawę jakości życia i unikanie zawstydzenia, a tym samym pozwalające z problemem nietrzymania moczu funkcjonować normalnie.
Jak sobie pomóc?
Poza leczeniem w zakresie poprawy jakości życia osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu bardzo znaczącą rolę odgrywają środki pozwalające ukryć jego przykre następstwa. Należą do nich artykuły higieniczne przeznaczone dla osób cierpiących na NTM. Są to wkładki oraz pieluchomajtki. Stosowanie wkładek zalecane jest osobom, u których nietrzymanie moczu ma charakter przejściowy lub średnio zaawansowany, co oznacza, że na skutek jego wystąpienia dochodzi u nich do oddawania niewielkich ilości moczu (tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu). Wkładki zapewniają skórze przyjemną suchość i chronią przed przykrymi niespodziankami w każdej sytuacji. Poza tym są dyskretne i mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku.
Drugi rodzaj produktów przeznaczony jest dla osób, u których problem z nietrzymaniem moczu jest bardziej zaawansowany, co w konsekwencji może prowadzić do częściowego lub niemalże całkowitego opróżnienia pęcherza. Pieluchomajtki bardzo dobrze sprawdzają się w każdej sytuacji, chroniąc chorego przed wstydliwymi następstwami dolegliwości. By były maksymalnie skuteczne, ich rozmiar oraz stopień chłonności należy dopasować do indywidualnych potrzeb. W tym celu niezwykle pomocne są bezpłatne próbki produktów, które można zamówić pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.