Rehabilitacja ruchowa – metody

[REKLAMA]

Rehabilitacja ruchowa rozwija się z roku na rok i stoi na coraz wyższym poziomie. Ten fakt cieszy niezmiernie, ponieważ dla wielu osób, w tym także malutkich dzieci, jest to szansa na lepszą przyszłość. Nawet jeżeli problem nie dotyczy bezpośrednio nas, to warto wiedzieć jakie są metody rehabilitacji ruchowej.

Rehabilitacja ruchowa – wybór ośrodka

Każde duże miasto oferuje zajęcia z rehabilitacji ruchowej, jednakże przed wyborem odpowiedniego ośrodka warto zapoznać się z jego programem, możliwościami, opiniami na jego temat. Każdy przypadek rehabilitowanej osoby jest inny, zarówno jeżeli chodzi o stopień niepełnosprawności (stałej bądź czasowej) jak i kondycji fizycznej, a także – co bardzo ważne – psychicznej. W związku z tym wskazane jest wcześniejsze skontaktowanie się z daną placówką w celu uzgodnienia planu rehabilitacji.

Rehabilitacja ruchowa – metody

Integracja sensoryczna

Człowiek posiada 5 zmysłów i każdy z nich jest istotny w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże czasami jeden ze zmysłów szwankuje i wymaga wypracowania. W przypadku zmysłu dotyku może objawiać się to słabym napięciem mięśni, niewłaściwym trzymaniem przedmiotów lub unikaniu kontaktu z niektórymi fakturami. Tej metody często używa się w przypadku dzieci, co daje świetne rezultaty. Co ciekawe można wykorzystywać tutaj element zabawy – na przykład modelowanie z plasteliny, ćwiczenia na równoważni, huśtawkę. Nie oznacza to jednak, że mały pacjent nie musi działać – wprost przeciwnie, wymaga się od niego pewnego zaangażowania i konsekwencji.

Kinezyterapia

Jest to rehabilitacja, która polega na ćwiczeniu konkretnej grupy mięśni, unieruchomionej wcześniej na przykład z powodu wypadku. Ważna w tej terapii jest konsekwencja i sumienność. Ponadto pacjent musi często sam wykonywać ćwiczenia. Oczywiście, w początkowym stadium rehabilitacji, zostaną mu je odpowiednio pokazane i przećwiczone pod okiem specjalisty. Zazwyczaj ćwiczenia nie są trudne, jednakże dotyczą grupy mięśni zastałej, niećwiczonej przed długi okres czasu, a co za tym idzie – podatnej na zmęczenie. Tylko cierpliwość i powtarzalność przyniesie efekty, dzięki czemu jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych terapii.

Balneoterapia

Jest to terapia wodna, wykorzystująca wodę z naturalnych źródeł mineralnych, Warto jednak zaznaczyć, że ćwiczenia w zwykłym basenie także przynoszą efekty. W tej terapii wykorzystuje się wszystkie możliwości jakie oferuje nam woda – natryski, kąpiele, bicze wodne, wodne masaże, inhalacje. Terapia pobudza, a sama w sobie może być przyjemna dla pacjenta i nie kojarzyć się negatywnie. A jak wiadomo, pozytywne podejście do terapii ma także ogromne znaczenie.

Wykorzystanie w terapii sprzętu specjalistycznego

Jednym z wykorzystywanych sprzętów są rotory, czyli narzędzia medyczne przeznaczone do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych. Ich wykorzystanie poprawia koordynację ruchową, napięcie mięśni oraz ich ogólną kondycję. Plusem tego sprzętu są jego niewielkie wymiary, dzięki czemu może być używany zarówno w specjalistycznych ośrodkach, jak i w warunkach domowych.

Warto pamiętać, że w rehabilitacji ruchowej bardzo ważne jest nastawienie pacjenta do ćwiczeń. Tylko pozytywne podejście i wiara w sukces pozwolą na udaną współpracę pomiędzy rehabilitowanym i jego opiekunem. Oczywiście, po drodze mogą pojawić się załamania, gdy efekty nie przyjdą od razu, dlatego ważne jest wsparcie osoby chorej i podtrzymywanie jej na duchu. Motywacja to potężna siła, która z pewnością zostanie dobrze wykorzystana podczas rehabilitacji.

1 thoughts on “Rehabilitacja ruchowa – metody”

  1. W rehabilitacji ważny tez jest masaż leczniczy.Celem masażu jest pobudzenie krążenia obwodowego i przemiany materii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *