Według badań około 75% chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową odczuwa ból i wymaga stałego przyjmowania długodziałających leków przeciwbólowych. Wśród chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga do 100%.
Obecna medycyna oferuje ogromną wiedzę na temat leczenia i funkcjonowania chorych cierpiących na raka – znajomość metod postępowania, szeroki zakres dostępnych lekarstw i doświadczenie lekarzy sprawiają, że leczenie bólu jest skuteczne. Jakie są rodzaje bólów nowotworowych i co trzeba o nich wiedzieć?
Obecnie wyróżnia się następujące bóle nowotworowe:
Ból wywołany nowotworem i przerzutami
Ból wywołany jest rozrastaniem się guza nowotworowego, który swoim rozmiarem stopniowo uciska nerwy oraz przerzutami do pozostałych części ciała – kości, skóry czy narządów.
Ból będący skutkiem leczenia
Leczenie nowotworu może przebiegać różnorodnie. Chory może cierpieć po operacji, z powodu chemioterapii, infekcji wirusowej, przez zwłóknienie tkanek po napromieniowaniu, przez choroby takie jak półpasiec. Ból będący skutkiem leczenia przeciwnowotworowego jest opcjonalny i zależny od wybranej drogi leczenia.
Ból związany z wyniszczeniem nowotworowym
Do tej kategorii zaliczamy bóle związane z odleżynami, zaparciami, zapaleniem błon śluzowych i innymi problemami, które towarzyszą osobom chorym na nowotwór.
Ból końca dawki
Ból wywołany zbyt niską dawką codziennie podawanego leku opioidowego lub zbyt dużymi przerwami pomiędzy poszczególnymi dawkami. Aby uniknąć tego rodzaju bólu, po konsultacji z lekarzem należy zwiększyć siłę lub częstotliwość podawanych środków.
Bóle przebijające
Bóle przebijające opisywane są jako silne lub bardzo silne, pojawiające się nagle i ustępujące po ok. 30 minutach, bez podjęcia jakiegokolwiek działania. Wymagają leczenia, które jest uzależnione od wielu czynników.
Istnieje wiele rodzajów bólów wywołanych chorobą nowotworową. Nie oznacza to, że występują one we wszystkich przypadkach, mogą mieć również różne natężenie. Wszystkie, bez wyjątku, wymagają skutecznego leczenia. Cierpiący pacjent gorzej reaguje na leczenie onkologiczne, często nie może nawet rozpocząć terapii. Swoją sytuację należy omówić z lekarzem prowadzącym, który pomoże wybrać najlepszą drogę leczenia.
źródło: http://bolprzebijajacy.pl/