Na chwilę obecną w pielęgnacji pacjenta leżącego, u którego występują odleżyny, można zastosować wszelkiego rodzaju kuracje z użyciem plastrów i opatrunków. U unieruchomionego pacjenta występuje bardzo duże ryzyko powstania i rozwoju zmian odleżynowych, które są niebezpieczne i stwarzają duże zagrożenie dla ogólnego zdrowia pacjenta. Opiekun ma możliwość eliminacji problemu i skutecznej walki z tymi częstymi ranami na skórze, poprzez odpowiednią pielęgnację i zastosowanie środków pod postacią plastra lub opatrunku.
Odleżyny- jak przeciwdziałać ich powstawaniu?
Odleżyny to trudno gojące się rany na skórze które są otwartą bramą dla wnikania wszelkiego rodzaju bakterii do organizmu. Podstawową rolą opiekuna jest przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn poprzez:
- odpowiednią higienę
- zmianę pozycji
- stosowania podpórek i krążków
- dobranie materaca
- stosowanie przewiewnej i luźnej bielizny osobistej
Niestety, w niektórych przypadkach, zwłaszcza u pacjenta leżącego lub długotrwale unieruchomionego dochodzi do powstania zmian odleżynowych i oznacza to, że należy zastosować odpowiednie leczenie, w którym istotną rolę odgrywa plaster na odleżyny lub opatrunek na odleżyny. Zastosowanie tych środków medycznych w sposób skuteczny przyczynia się do złagodzenia skutków odleżyn.
Plastry i opatrunki na odleżyny- jak stosować?
Aby prawidłowo zastosować odpowiednią terapię warto poznać skuteczne działanie opatrunków i plastrów na odleżyny, które wspomagają leczenie, i w sposób efektywny przyczyniają się do zmniejszenia rozwoju tych uciążliwych i trudnych w pielęgnacji ran. Wysoka skuteczność opatrunków stawia te produkty na pierwszym miejscu w użyciu i efektywności w wspomaganiu leczenia zmian odleżynowych.
Plastry na odleżyny
Plaster na odleżyny to jeden z produktów, który jest przeznaczony dla osób, które opiekują się pacjentem z trudno gojącymi się ranami, oraz borykającymi się z występowaniem tych zmian. Plaster na odleżyny stosujemy na ranę, którą wcześniej oceniamy pod kątem wielkości i stopnia zaawansowania. Stosujemy go gdy wysięk z rany jest obfity, stan zapalenia jest widoczny, a zmiany skórne trudne do wyleczenia. Plastry stosujemy 2-3 razy dziennie z zachowaniem sterylności. Jednym z miejsc u pacjenta gdzie często dochodzi do zmian odleżynowych jest kość ogonowa. Plastry na odleżyny na kości ogonowej mają odpowiednio dopasowany kształt i przylegają w sposób właściwy do tego miejsca, które ma bezpośredni kontakt z materacem lub siedziskiem w wózku inwalidzkim. Jest to miejsce gdzie wypukłość kostna jest bardzo wyeksponowana i szczególnie narażona na ucisk, dlatego plastry na odleżyny na kości ogonowej powinny być zastosowane na każdym etapie i w każdym stopniu zmian odleżynowych.
Opatrunki na odleżyny
Opatrunek na odleżyny to produkt stworzony specjalnie dla tego typu ran, który stosujemy bezpośrednio na ranę, gdyż pochłania on wysięk, nawet ten obfity, reguluje stopień wilgotności w ranie co jest skuteczną metodą na osuszenie i wznowienie procesów leczniczych w ranie odleżynowej. Opatrunek na odleżyny stosujemy w przypadku prób zatrzymania maceracji skóry, gdy chcemy ochronić ranę przed zakażeniem z zewnątrz, oraz gdy chcemy obserwować ranę w procesie gojenia. Długotrwałe leczenie odleżyn wspomaga opatrunek na odleżyny ze srebrem u którego występuje skuteczne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zastosowanie tego typu opatrunku pomoże nam w walce z częstymi infekcjami odleżyn, poprzez utrzymanie miejsc zmienionych chorobowo w sterylnej czystości. Opatrunek na odleżyny ze srebrem ma jeszcze dodatkową zaletę, że możemy go zastosować i zmieniać w dłuższych odstępach czasu, nawet do 7 dni może pozostawać na ranie.