Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej metod antykoncepcji. Największą popularnością wciąż cieszą się prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, ale coraz więcej osób szuka innych sposobów na uniknięcie niechcianej ciąży. Jedną z metod zasługujących na uwagę jest spirala antykoncepcyjna.
Spirala antykoncepcyjna – podstawowe informacje
Spirala antykoncepcyjna nazywana jest inaczej wkładką domaciczną. To jeden z najnowocześniejszych sposobów na zapobieganie niechcianej ciąży. Spirali antykoncepcyjnej nie można założyć samodzielnie; dokonuje tego ginekolog, podobnie jak w przypadku, gdy kobieta decyduje się na wyjęcie spirali. Zabieg umieszczenia wkładki w macicy zazwyczaj jest bezbolesny, chociaż niektóre kobiety mogą uskarżać się na niewielkie dolegliwości bólowe.
Sama wkładka wykonana jest z plastiku z dodatkiem srebra miedzi lub hormonów.
Komu zalecana jest spirala antykoncepcyjną?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że spirala antykoncepcyjną to metoda antykoncepcji przeznaczona głównie dla kobiet, który już przechodziły poród, a w dodatku na razie nie myślą o dalszym powiększeniu rodziny. Wkładka domaciczna może być także dobrym rozwiązaniem dla kobiet, która z pewnych powodów nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych lub dla pań, które nie chcą mieć dzieci.
Jak działa spirala antykoncepcyjna?
Jak działa spirala antykoncepcyjna i w jaki sposób zapobiega niechcianej ciąży? Po pierwsze – utrudnia w dużej mierze przemieszczanie się komórki jajowej. Po drugie, wywołuje także zmianę konsystencji śluzu, a to z kolei przekłada się na utrudnione poruszanie się plemników. Wkładki domaciczne, które są wyprodukowane z tworzywa z domieszką miedzi działają dodatkowo plemnikobójczo, właśnie ze względu na jony miedzi zawarte w spirali. Oprócz tego należy też pamiętać, że spirala antykoncepcyjna powoduje niewielki stan zapalny. To z kolei zmniejsza ryzyko właściwego zagnieżdżenia się zarodka, nawet jeśli doszło wcześniej do zapłodnienia.