Spodnie trekkingowe na górskie wędrówki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

[REKLAMA]

Wybierając się w góry potrzebujemy niezawodnego stroju. Ponieważ najbardziej narażone na zniszczenie są buty i spodnie, o jakość właśnie tych części naszej trekkingowej garderoby powinniśmy szczególnie zadbać. O ile obuwie bardzo często jest przedmiotem rankingów i porównań, to spodnie wydają się nie zajmować dużo miejsca na łamach eksperckich portali. To o tyle dziwne, że wiele od nich zależy również w kwestii komfortu pieszych podróży. Jakie cechy spodni są najbardziej pożądane?

Komfort i materiał

Spodnie trekkingowe są zazwyczaj wykonane z elastycznego materiału, na przykład poliamidu. Mogą być przylegające lub dość luźne, jednak warto zaznaczyć, że żadna ze skrajności nie sprzyja ani wygodzie, ani bezpieczeństwu. Zbyt obciskające spodnie mogą ograniczać zakres ruchów, natomiast zbyt luźne obijać się o nogi i stwarzać niebezpieczeństwo nastąpienia na nogawki.

Trwałość

W najbardziej newralgicznych miejscach dobrej jakości spodnie trekkingowe powinny być dodatkowo wzmocnione. Do takich stref należą dolna część nogawki, kolana i pośladki. Są one zwykle usztywnione materiałem innym niż ten, z którego zrobiona jest większa część spodni.

Kieszenie

Spodnie trekkingowe są najczęściej wyposażone w dodatkowe kieszenie, często występujące w dość niestandardowych miejscach (na przykład na nogawkach). Oczywiście ich obecność służy odciążeniu nieco plecaka, w którym nosimy większość bagażu i zapewnieniu łatwego dostępu do potrzebnych przedmiotów.

Nieprzemakalność

Na trasie wędrówki najczęściej zaskakuje nas deszcz. Jego konsekwencją może być przede wszystkim zamoczenie i zniszczenie znajdujących się w plecaku rzeczy. Gdy używamy ubrań łatwo chłonących wodę, na przykład wykonanych z bawełny, nasze ciało bardzo szybko również stanie się mokre. Najlepiej przed przemoknięciem chronią spodnie trekkingowe zawierające membranę.

Ochrona od wiatru

Zarówno przylegające, jak i luźniejsze spodnie trekkingowe mogą posiadać membranę przeciwwiatrową. Innym rozwiązaniem ochronnym jest softshell. Oczywiście najsłabszą ochronę przed silnym wiatrem będą stanowić spodnie z szerokimi nogawkami – może do nich wlatywać strumień powietrza. To jeszcze jeden powód, by nie kupować zbyt dużego modelu.

Oczywiście najbardziej wytrawni turyści posiadają kilka rodzajów spodni trekkingowych. Dzięki temu mają pewność, że absolutnie nic ich nie zaskoczy. Tym, którzy na szlaku spędzają jedynie kilka weekendów w roku, wystarczy jeden, uniwersalny produkt. Życzymy powodzenia w jego poszukiwaniach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *