Alkoholizm potrafi zniszczyć życie nie tylko osobie uzależnionej, ale również jej bliskim. Szansą na wydostanie się z nałogu i odzyskanie kontroli nad życiem jest terapia leczenia uzależnień, prowadzona przez wyspecjalizowane ośrodki odwykowe. Na to, aby zacząć leczyć się z uzależnienia nigdy nie jest za wcześnie. Współczesne metody terapii alkoholowej dają spore szanse na przerwanie ciągu i całkowite odstawienie alkoholu.
Skutki nadużywania alkoholu
Regularne nadużywanie substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, rodzi bolesne i destrukcyjne dla całego organizmu konsekwencje. Oprócz pogorszenia stanu zdrowia osoby uzależnionej uszczerbku doznaje również jej sfera psychiczna i emocjonalna. Rozdrażnienie, niepokój czy depresja, to tylko niektóre konsekwencje uzależnienia. Nie sposób nie wspomnieć o sytuacji materialnej – znane są przypadki nawet bardzo zamożnych osób, które na skutek nałogu, utraciły cały swój majątek, pozostając bez środków do życia. Choć uzależnienie u każdego alkoholika może rodzić przeróżne konsekwencje, nieleczone w większości przypadków prowadzi do smutnego finału, którym jest całkowita apatia oraz stopniowe wyniszczanie własnego organizmu.
Uznanie problemu – początek drogi do wyjścia z nałogu
Podstawową przeszkodą na drodze do wyleczenia choroby alkoholowej jest brak chęci do podjęcia leczenia. Problem przyznania przed samym sobą, że jest się uzależnionym, dotyczy ogromnej większości alkoholików. Zazwyczaj twierdzą oni, że wszystko jest w porządku, a picie jest przez nich w pełni kontrolowane. Takie myślenie potrafi być zabójcze w skutkach, a granica pomiędzy okazyjnym używaniem alkoholu dla odprężenia a spożywaniem go nałogowo, bywa niezauważalna.
Metody leczenia alkoholizmu
Jeśli osoba uzależniona zrozumie swój problem, może pod warunkiem całkowitej trzeźwości, rozpocząć leczenie w przystosowanym do tego ośrodku. Tam, pod opieką lekarzy oraz terapeutów, poddawana jest detoksykacji, czyli oczyszczeniu organizmu z substancji psychoaktywnych, a następnie psychoterapii. Jej celem jest uświadomienie alkoholikowi, jak bardzo wyniszczający jest nałóg i jak wiele traci przez niego osoba uzależniona oraz jej bliscy.
Detoks alkoholowy
Pierwszy etap leczenia obejmuje trwający od kilkudziesięciu godzin do kilku dni detoks alkoholowy. Okres ten daje możliwość kontrolowanego przerwania ciągu przy wsparciu lekarzy oraz terapeutów. Drugim celem detoksykacji jest odtrucie organizmu oraz jego oczyszczenie ze szkodliwych substancji. Detoksykacja wspierana jest farmakologicznie, poprzez podawanie środków ułatwiających wyciszenie organizmu oraz łagodzących objawy tzw. zespołu abstynencyjnego, objawiającego się często nadpobudliwością, napadami agresji i fizycznym bólem. Rolą farmakoterapii jest więc wzmocnienie oraz unormowanie parametrów organizmu osoby uzależnionej na tyle, aby możliwe były egzystencja bez alkoholu oraz rozpoczęcie zasadniczej terapii uzależnień.
Psychoterapia w leczeniu nałogu alkoholowego
Terapia psychologiczna stanowi podstawową metodę leczenia uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Jej główne cele to:
- poprawa psychicznego oraz fizycznego stanu zdrowia pacjenta,
- zdobycie umiejętności niezbędnych do rozwiązywania problemów w inny sposób niż sięganie po alkohol,
- zachowanie trwałej abstynencji po zakończeniu terapii.
Psychoterapia w renomowanych ośrodkach odwykowych, takich jak Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia AGNUS w Poznaniu, obejmuje zarówno indywidualne, jak i grupowe sesje terapeutyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów. W terapii indywidualnej możliwe jest precyzyjne dostosowanie metod do stanu pacjenta z uwzględnieniem stopnia zaawansowania jego nałogu, ogólnej kondycji psychofizycznej czy innych, osobistych czynników.
Leczenie choroby alkoholowej – od czego zależy jego skuteczność?
Wyleczenie z choroby alkoholowej – choć bywa procesem długotrwałym i trudnym – jest możliwe przy zastosowaniu odpowiednich metod terapeutycznych, silnej woli osoby uzależnionej i wsparciu bliskich osób. Rodzina i przyjaciele – choć zwykle boleśnie doświadczeni konsekwencjami współuzależnienia – mogą stać się najważniejszym bodźcem do trwania w abstynencji i odbudowania zdrowych relacji z otoczeniem.