Suchy kaszel u dzieci – jak skutecznie pomóc maluchowi?

[REKLAMA]

Suchy kaszel u dzieci bywa bardzo uciążliwy, ale czy zawsze jest powodem do sięgania po konsultację lekarską? Może da się z nim wygrać za pomocą domowych sposobów na infekcje? Zobacz, skąd się bierze kaszel i jak najlepiej z nim walczyć.

Kaszel nie musi być objawem choroby. To reakcja obronna organizmu na obecność ciała obcego w drogach oddechowych. Kaszel u dzieci może więc pojawić się nie tylko wtedy, gdy w gardle czy oskrzelach zalega wydzielina, lecz także na skutek zakrztuszenia drobinką jedzenia, pyłkiem, a nawet podrażnienia przez przykry zapach. Dopiero gdy wykluczymy te możliwości, a suchy kaszel u dzieci nadal nie ustępuje, przyczyny mogą być poważniejsze.

Co oznacza suchy kaszel u dzieci?

Suchy kaszel oznacza najczęściej niegroźne infekcje wirusowe, którym nierzadko towarzyszy gorączka lub katar. Dziecko może być wtedy apatyczne i potrzebować dużo odpoczynku. Bywa też, że poza suchym kaszlem nie widać żadnych innych objawów, a jednak dochodzi do zakażenia bakteryjnego. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc lekarska.

Jeśli suchy kaszel atakuje dziecko w pierwszym roku życia, najlepiej jak najszybciej skonsultować to z pediatrą. W przypadku starszych dzieci z wizytą można się wstrzymać dzień czy dwa, jeśli stan dziecka nie pogarsza się.

Wyraźnie nasilony kaszel w nocy czy kaszel „szczekający” to specyficzne przypadki, z którymi należy udać się do lekarza niezależnie od wieku dziecka. Pamiętajmy, że jeśli pojawiają się duże trudności z oddychaniem, mogą one być związane z alergią i ostrym zapaleniem krtani.

Domowe sposoby na suchy kaszel u dzieci

Bez względu na przyczyny kaszlu zawsze należy go łagodzić, jednak jego całkowite zahamowanie nie jest pożądane. Kaszel jest nam potrzebny – jego zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Aby dobrze pełnił swoją funkcję, musi być mokry. Suchy kaszel męczy i drażni gardło, ale w żaden sposób nie sprzyja pozbyciu się wydzieliny. Tylko w skrajnych przypadkach lekarze zalecają jego hamowanie, np. nocą, by dziecko mogło się wyspać.

Najprostszym sposobem na suchy kaszel jest nawilżenie gardła: picie dużej ilości wody niegazowanej i herbatek ziołowych. Ważne jest też nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory.

Co jeść na suchy kaszel?

Dorośli mają cennych sprzymierzeńców w walce z suchym kaszlem. Są to np. białe warzywa (cebula, chrzan czy czosnek), które działają bakteriobójczo, przeciwwirusowo oraz udrożniają drogi oddechowe.

Trudno sobie wyobrazić taką dietę u dziecka, głównie ze względu na smak warzyw. Niektóre z tych produktów nie są zalecane w diecie najmłodszych, z kolei dzieciom starszym możemy je dyskretnie dodawać do posiłków.

Co jeszcze pomoże na suchy kaszel u dzieci?

Aby zmniejszyć ból gardła, trzeba przede wszystkim zadbać o jego śluzówkę. Apicold 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu wykorzystuje właściwości tych dobroczynnych składników, żeby jak najszybciej ulżyć choremu. Syrop na kaszel u dzieci nawilża, chroni drogi oddechowe przed kolejnymi podrażnieniami i jednocześnie działa przeciwzapalnie. Można go podawać dzieciom już od 1. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *