Kości są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego ciała, lecz niestety często zapominamy, że należy o nie właściwie dbać. Choroby takie jak osteoporoza czy zwiększona łamliwość kości wymagają odpowiedniej diety oraz terapii, abyśmy mogli funkcjonować na normalnym poziomie.
Kiedy warto zażywać dodatkowe wapno?
Każdy człowiek może w swoim życiu spotkać się z koniecznością wzmocnienia własnego układu kostnego. Podstawową powinno być dla nas wapno, które stanowi główny składnik tkanki kostnej, odpowiadając za jej twardość oraz wytrzymałość. Zażywanie dodatkowe dawki wapna powinno dać odczuwalne efekty już po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii. Niestety, niewiele produktów żywnościowych posiada w sobie większe ilości tego pierwiastka. Najczęstszym źródłem wapna jest dla nas nabiał, czyli mleko, ser biały, jogurty i tym podobne przetwory. Nie jest to jednak żywność, na której można oprzeć w pełni zdrową i zbalansowaną dietę – poza tym, wiele osób nie toleruje zawartej w nich laktozy, skutecznie wykreślając tę opcję.
Wszystko o suplementach diety z wapnem
Jedynym rozwiązaniem tego problemu, które wydaje się niezawodne, jest stosowanie suplementów diety. Preparaty takie jak Kalcikinon, Calsin Osteo 2000, Costix K2, D-Vitum Forte Osteo czy Cadik mogą być zażywane przez każdego, kto nie posiada żadnych przeciwwskazań. Przed zdecydowaniem się na wprowadzenie ich, koniecznie należy przejrzeć dołączoną do nich ulotkę i określić, czy na pewno jest to dla nas dobry wybór. Dodatkowe wapno jest zalecane raczej tylko w razie faktycznej potrzeby, czyli regeneracji złamanych kości lub osteoporozy. Czasem środki te są przepisywane nastolatkom, których szybki wzrost związany jest z bólami kości oraz stawów. Odpowiednio dawkowane wapno potrafi w takich kwestiach zdziałać cuda, dla pełnej skuteczności należy jednak stosować je sumiennie i regularnie.
Co oprócz wapna? – Praktyczne porady
Aby zachować swój układ kostny w dobrym stanie, nie wystarczy samo wapno. Chcąc zadbać o stan naszych kości, warto jest pomyśleć także nad zwiększeniem dawki witaminy D oraz K. Można zrobić to poprzez wprowadzenie do swojej diety większej ilości świeżych ryb oraz częstsze spacery przy słonecznej pogodzie. Alternatywnie, wiele suplementów diety, obok wapnia posiada dodatki witaminowe, aby wpływać na nasz organizm w bardziej efektywny i kompleksowy sposób. Chociaż mikroelementy są lepiej wchłaniane w przypadku naturalnych źródeł, to zwiększona ich dawka powinna wystarczyć, aby pokryć nasze potrzeby.
Ciekawe porady, myślę, że warto się z nimi zapoznać. Lubię takie artykuły dotyczące zdrowia.