Ułatwia codzienne funkcjonowanie w czasie menstruacji. Korzystać z niego mogą już młode dziewczyny. Tampon, bo o nim mowa, jest łatwy w aplikacji, dostępny w różnych rodzajach i może zastępować podpaski higienicznie. Co warto o nim wiedzieć przed zastosowaniem?
Tampon – dla każdej kobiety
Panuje powszechny mit, że tampon nie może być stosowany przez dziewice. Faktem jest jednak, że nie przebija on błony dziewiczej, stąd jeśli nie występuje dyskomfort podczas jego noszenia, a aplikacja nie sprawia trudności, z powodzeniem może być stosowany przez dziewczęta, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego. Warunkiem jest jedynie wystąpienie pierwszej miesiączki.
Tampony są dobrą alternatywą dla podpasek, szczególnie dla kobiet aktywnych, które nie chcą rezygnować z wyjścia na basen czy plażę, regularnie korzystają z siłowni lub klubów fitness. Podczas treningów tampon sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ jest niewidoczny, a prawidłowo założony praktycznie niewyczuwalny.
Jak dobierać tampony?
Tampony powinny być przede wszystkim wykonane z bawełny, by nie powodowały reakcji uczuleniowych ani też nie podnosiły ryzyka występowanie infekcji intymnych. Na rynku dostępne są w różnych rozmiarach, co oznacza ich odmienną chłonność. Ten parametr warto dopasować do własnych potrzeb i obfitości miesiączki.
Należy pamiętać o tym, że tampon może być noszony maksymalnie przez 8 godzin, przy czym zaleca się zmianę średnio co 3-4 godziny. Jeśli krwawienie jest obfite, szczególnie w pierwszych dniach menstruacji, może być zmieniany nawet częściej. Dla ułatwienia aplikacji oraz zachowania maksymalnej higieny podczas jego umieszczania w pochwie, można wybrać tampony ze specjalnymi aplikatorami. To także pomoc dla kobiet, które mają problem z właściwym umieszczeniem tamponu w sposób tradycyjny.
Dlaczego nie należy zbyt długo nosić tamponów?
Tampon po zetknięciu się z błoną śluzową, tworzy środowisko, które sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów i rozwojowi bakterii. Jego zbyt długie noszenie bez zmiany na świeży lub nieustanne używanie w ciągu okresu miesiączkowania, sprzyja zakażeniom i infekcjom intymnym. Korzystając z tamponów rozsądnie, zachowując podstawowe zasady higieny oraz wykorzystując je zamiennie z podpaskami, można uchronić się przed infekcjami, jak i podnieść komfort codziennego życia w czasie menstruacji.