Termometry rtęciowe – kto jeszcze o nich pamięta?

[REKLAMA]

Ze względu na niezwykle szkodliwy wpływ rtęci na organizm człowieka oraz środowisko naturalne, Unia Europejska niemal dekadę temu podjęła decyzję o maksymalnej eliminacji tego metalu z naszego otoczenia, a co za tym idzie – o wycofaniu wszelkich urządzeń pomiarowych zawierających tę substancję. Na rynku bardzo szybko pojawiło się mnóstwo termometrów opartych na innych, przede wszystkim bezpiecznych mechanizmach, które nie mają negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, a zarazem są wygodniejsze w użytkowaniu i dokonują bardziej precyzyjnego pomiaru.

Pomiar temperatury – jaki termometr wybrać?

Pierwszą rzeczą, jaką sami możemy zrobić w ramach wstępnej diagnostyki jest zmierzenie temperatury ciała. W zależności od tego, jaki otrzymamy wynik, możemy zadecydować o wizycie u lekarza lub podjęciu działań z zakresu leczenia przeziębienia domowymi sposobami. Nabywanie akcesoriów medycznych jest dzisiaj niezwykle łatwe, a do wyboru mamy mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia, wśród których dominują:

  • Termometry elektroniczne – pozwalają dokonać w miarę dokładnego i szybkiego pomiaru, mogą być dotykowe lub tradycyjne

  • Termometry sensoryczne na podczerwień – oparte na technologii bezdotykowej, gwarantują błyskawiczny i precyzyjny pomiar na odległość od kilku, nawet do kilkudziesięciu centymetrów od ciała. Pozwalają także zmierzyć temperaturę wody, powietrza czy pokarmów

  • Termometry paskowe – przyklejane nad łukiem brwiowym, dokonują pomiaru w kilkanaście sekund – nie jest on jednak zbyt dokładny

Biorąc pod uwagę mnogość możliwości, warto zastanowić się chwilę nad zaletami i wadami poszczególnych modeli, aby móc wybrać termometr, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu – https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/termometry,405.html.

Termometry dedykowane dzieciom

Specjalnie dla najmłodszych stworzono także termometry… w smoczku. Nie powodują one dyskomfortu i w miarę dokładnie oddają temperaturę ciała, należy jednak pamiętać, aby dokonywać pomiaru na czczo lub około pół godziny po ostatnim spożyciu płynów. Ze względu na to, że niemowlęta oraz małe dzieci bardzo szybko się denerwują, a ich ruchliwość może wpłynąć na dokładność pomiaru, to w tym przypadku najlepiej ze wszystkich dostępnych urządzeń sprawdzi się opisany już wyżej termometr sensoryczny, który pozwoli na bezinwazyjne zmierzenie temperatury. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów termometrów, używanych zarówno przez pacjentów w domach, jak i przez personel medyczny – takie rozwiązanie jest o wiele bardziej higieniczne i skutkuje oszczędnością czasu, którego kiedyś potrzeba było znacznie więcej w przypadku termometrów dotykowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *