Uciążliwa aftoza nawrotowa – jak walczyć z aftami?

[REKLAMA]

Aftoza nawrotowa to bolesny problem dotyczący błony śluzowej jamy ustnej. Choć zazwyczaj nie jest groźna, z pewnością nie należy jej lekceważyć. Objawia się mrowieniem, bólem oraz pieczeniem. Afty mają postać niewielkich wykwitów pojawiających się w formie nadżerki i owrzodzenia pokrytego nalotem, przy czym skutecznie utrudniają życie i niestety uciążliwie powracają. Są one jedną z najczęstszych nieinfekcyjnych chorób błony śluzowej. Poznaj przyczyny aftozy nawrotowej oraz dowiedz się, jak radzić sobie z tą przykrą dolegliwością.

Objawy aftozy nawrotowej

Pieczenie i mrowienie w ustach pojawia się zwykle na dzień czy dwa przed wystąpieniem widocznej zmiany. Po tym czasie odczuwalny jest ból i zauważalne stają się nadżerki oraz owrzodzenia. Zwykle są niewielkie, czyli o średnicy do 5 mm i mają postać zmian otoczonych czerwonym rąbkiem zapalnym. Najczęściej występują w skupiskach, lecz możliwe jest też pojawienie się jednej dużej afty skutecznie utrudniającej mówienie czy jedzenie. Zazwyczaj wykwity znajdują się na błonie śluzowej policzków, warg, krawędzi języka, ale i na podniebieniu miękkim, dnie jamy ustnej, na łukach podniebiennych oraz tylnej ścianie gardła.

Przyczyny pojawiania się aft

Aftoza nawrotowa zazwyczaj towarzyszy zaburzeniom odporności. Wówczas zmiany mogą zostać wywołane przez określone czynniki miejscowe, takie jak urazy mające źródło w niewłaściwie wykonanym lub starym uzupełnieniu protetycznym. Co więcej, niedopasowane płyty protez oraz ich ostre brzegi mogą ranić delikatną śluzówkę i przyczyniać się do powstawania zmian. Do rozwoju aftozy przyczyniają się też ostre brzegi szkliwa czy zębiny. Nie bez znaczenia jest również niepoprawne szczotkowanie zębów czy spożywanie twardych pokarmów. Zdarza się też, że afty mogą pojawić się w miejscu wbicia igły po podaniu znieczulenia stomatologicznego.

Jeśli jednak żaden z wymienionych urazów nie miał miejsca, należy poszukiwać ich źródła w zaburzeniach emocjonalnych, chorobach psychicznych, ale i stale towarzyszącym nam stresie. Wśród przyczyn powstawania aft znajdują się też infekcje bakteryjne i wirusowe czy choroby układowe. Aftoza nawrotowa może występować również przy alergiach, nietolerancjach pokarmowych, ale i zaburzeniach wydzielania śliny. Afty mogą pojawić się też w czasie miesiączki, podczas stosowania leków antykoncepcyjnych czy u kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne.

Afty – leczenie

Afty zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu od 1 do 4 tygodni, lecz ze względu na towarzyszący im ból nie należy ich lekceważyć. Leczenie aftozy nawrotowej jest zwykle miejscowe i wykorzystuje się w tym celu środki wysuszające oraz ściągające. Służą temu roztwory antybiotyków oraz miejscowe glikokortykosteroidy. Polecane jest również stosowanie naparów z szałwii do płukania jamy ustnej. Wskazaniem do wizyty u lekarza są też afty pojawiające się częściej niż raz w roku. Należy też pamiętać, że afty są przeciwwskazaniem do wizyty u stomatologa, ze względu na fakt, że mogą one świadczyć o zapaleniu bakteryjnym lub wirusowym. Uszkodzone dziąsło lub śluzówka jamy ustnej mogą być miejscem, do którego łatwo dostaną się szkodliwe drobnoustroje. Warto zatem skupić się na wyleczeniu aft, a dopiero następnie udać się do stomatologa.

Artykuł stworzono we współpracy z czasopismem Forum Stomatologii Praktycznej.

2 thoughts on “Uciążliwa aftoza nawrotowa – jak walczyć z aftami?”

  1. Na afty można stosować domowe sposoby.M.in.żel aloesowy albo płukać herbatką z nagietka lekarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *