USG tarczycy – wskazania i przebieg badania

[REKLAMA]

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest najmniej inwazyjną metodą badania tego gruczołu. Dzięki niemu można ocenić wielkość ewentualnych zmian. To badanie szybkie i bezbolesne oraz w stu procentach bezpieczne. Wskazania do jego wykonania mogą być różne.

Istota badania

USG tarczycy pozwala określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie oraz strukturę gruczołu. Ponadto, dzięki niemu możliwe jest wykrycie guzków, torbieli i innego rodzaju zmian, w zasadzie niemożliwych do zauważenia podczas badania tarczycy dotykiem.

Wskazania do badania

Badanie USG wykonuje się na zalecenie lekarza, który zleca je zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi bądź wtedy, gdy wyczuje jakiekolwiek zmiany w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. Lekarz może również zlecić wykonanie USG, kiedy nieprawidłowe są wyniki badań stężenia hormonów tarczycy. USG tarczycy jest badaniem pomocnym w ustaleniu przyczyny nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Przebieg

-Badanie ultrasonograficzne tarczycy należy do tych, których nie należy się bać. Jest ono w pełni bezpieczne i zupełnie bezbolesne. Wykonuje się je w pozycji leżącej i trwa zaledwie kilka minut. – przekonuje nasz rozmówca ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed.

W czasie trwania badania, lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Dzięki temu uzyskuje on obraz widoczny na monitorze. Wynik badania przedstawiany jest pacjentowi w formie opisu z dołączonym wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych.

Wyniki badania

Podczas odczytywania wyników badania USG tarczycy, lekarz porównuje je do ogólnie przyjętych norm, wg. których objętość tarczycy powinna wynosić 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn.

Ponadto, jeśli w otrzymanych wynikach lekarz zauważy niepokojące zmiany (guzki), to może on zlecić biopsję tarczycy. Badanie to polega na na pobraniu fragmentu guzka przy pomocy igły  w celu przesłania go do patologa. Wynik biopsji pozwala odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *