Według najnowszych szacunków na POChP choruje około 380 milionów ludzi na świecie, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Pomimo tak dużej skali choroby wiedza na jej temat wciąż jest ograniczona. Wielu Polaków nie wie, co to jest POChP i nie potrafi rozpoznać jej objawów. Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza? Jakie są konsekwencje tej choroby i u kogo najczęściej się ją diagnozuje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
POChP to choroba układu oddechowego
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest chorobą wywołaną przez szkodliwe czynniki środowiskowe – między innymi pyły oraz gazy. Prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, a w konsekwencji do nieodwracalnego uszkodzenia płuc.
To jest ważne:
POChP nie można wyleczyć.
POChP skutkuje chronicznym niedotlenieniem. U osób chorych obserwuje się pogorszenie kondycji, trudności z oddychaniem, męczliwość, co zmusza do stopniowego wycofywania się z aktywności zawodowej i życiowej, w tym z uprawiania sportu. W zaawansowanym stadium choroby mogą występować trudności z wykonywaniem nawet prozaicznych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku, pokonanie kilku schodów, przyniesienie zakupów etc.
Nieleczona Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest częstą przyczyną inwalidztwa i niesamodzielności.
Choroba ogólnoustrojowa
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową. POChP ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, mogą jej także towarzyszyć inne schorzenia, w tym osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Stąd w terapii POChP stawia się dziś na podejście holistyczne, mające na celu poprawę ogólnej wydolności organizmu.
Więcej o tym, co to jest POChP, można dowiedzieć się ze strony internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.
Objawy POChP
Jeden z głównych problemów związanych z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc dotyczy późnej diagnostyki. Wiele osób zgłasza się do lekarza na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju choroby, kiedy nie można już dłużej lekceważyć dokuczliwych objawów.
Choroba może się rozwijać latami bez żadnych niepokojących symptomów. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego organizmu i wczesne reagowanie na pierwsze objawy mogące wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Do najważniejszych objawów POChP zaliczymy:
- Przewlekły kaszel – jeśli kaszel utrzymuje się od dłuższego czasu, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem czy po przebudzeniu, a w dodatku nie ma charakteru napadowego, to jest to powód do zgłoszenia się do lekarza.
- Duszność – POChP może wywoływać uczucie duszności zarówno w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym (nawet ograniczonym, np. wchodzenie po schodach). W zaawansowanym stadium choroby może występować duszność spoczynkowa.
- Odkrztuszanie plwociny – wydzielina z płuc może wskazywać na POChP, natomiast w przypadku, gdy znajdują się w niej ślady krwi, to może to być objaw innej poważnej choroby układu oddechowego, włącznie z nowotworem.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa – u osób chorych na POChP można zaobserwować męczliwość, pogorszenie kondycji fizycznej, osłabioną wydolność. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku osób aktywnych, uprawiających sport czy wykonujących prace fizyczne.
Czy POChP to tylko choroba palaczy tytoniu?
Faktem jest, że Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc kojarzy się przede wszystkim z chorobą osób palących papierosy i inne wyroby tytoniowe. Obecnie jednak coraz większą grupę stanowią osoby, u których chorobę wywołały inne szkodliwe czynniki środowiskowe – w tym zanieczyszczenie powietrza.
Oto podstawowe grupy ryzyka POChP:
- Palacze tytoniu po 40. roku życia – dotyczy to zarówno czynnych, jak i biernych palaczy oraz osób, które rozstały się z wieloletnim nałogiem.
- Osoby mieszkające w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza.
- Osoby pracujące w środowisku pyłowym, narażone na kontakt z oparami chemicznymi – można tutaj wymienić górników, hutników, operatorów maszyn budowlanych, pracowników zakładów chemicznych, rolników, sprzątaczki, budowlańców, a nawet kosmetyczki.
Diagnostyka POChP
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i obserwują u siebie opisane wcześniej objawy, nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta na szczegółową diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
W przypadku zdiagnozowania POChP zostanie wdrożona terapia, która ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów, zapewnienie choremu wyższego komfortu życia oraz umożliwienie mu samodzielnego funkcjonowania.