Widoczne żyły na nodze? To może być objaw zakrzepicy

[REKLAMA]

Zakrzepica to dolegliwość, która może początkowo przebiegać bezobjawowo. Jeżeli zaś nie podejmiemy leczenia w odpowiednim momencie, rozwój choroby dojdzie do takiego stadium, w którym będziemy mieć do czynienia z zagrożeniem życia. Zapalanie żył w nodze może rozprzestrzenić się na naczynia krwionośne w innych partiach organizmu, a nawet doprowadzić do niebezpiecznego zatoru płucnego czy zatoru serca. Jak zatem rozpoznać zakrzepicę i jak zmniejszyć ryzyko jej powstawania?

Rodzaje zakrzepicy

Ze względu na miejsce, w którym znajduje się zakrzep, można wyróżnić 4 rodzaje zakrzepicy:

  • zakrzepica żył powierzchniowych – pojawia się na żyłach znajdujących się bezpośrednio pod skórą, zazwyczaj widocznych. Najczęściej jest związana z żylakami i przebiega łagodnie, jeżeli jednak nie podejmiemy żadnych środków zaradczych, może przerodzić się w zakrzepicę żył głębokich;
  • zakrzepica żył głębokich – najczęściej powstaje w kończynach dolnych i zazwyczaj na początku nie powoduje żadnych wyraźnych objawów. Pod wpływem zakrzepu blokującego żyłę krążenie jest utrudnione, a co za tym idzie – zakrzep nieustannie się powiększa;
  • zakrzepica wielopoziomowa – powstaje najczęściej w wyniku braku leczenia – zakrzep tworzący się początkowo w podudziu powiększa się i zajmuje kolejne naczynia, docierając do żył biodrowych i udowych;
  • zator płucny – często jest konsekwencją nieleczonej zakrzepicy żył głębokich lub wielopoziomowej. Powiększony zakrzep może oderwać się od żyły i razem z krwią dociera do serca, a stamtąd do krążenia płucnego.

Objawy i leczenie zakrzepicy

Najtrudniejsza do szybkiego rozpoznania jest zakrzepica żył głębokich, ponieważ zwykle przebiega bezobjawowo, przynajmniej w początkowych stadiach. Warto zatem zwracać uwagę na uciskający ból w podudziu czy pod kolanami. Z czasem skóra w danym miejscu zaczyna sinieć, ponieważ nie dociera do niej tlen i składniki odżywcze. Zakrzepica powierzchniowa daje objawy w postaci odczuwalnego stwardnienia żył i uwypuklenia ich ponad skórę, a także zaczerwienienia i silnego bólu. Kiedy zakrzep dociera do płuc, wywołując zatorowość płucną, pojawiają się narastające duszności i ucisk w klatce piersiowej. Leczenie zakrzepicy jest tym skuteczniejsze, im szybciej choroba zostanie wykryta. Najczęściej podaje się leki przeciwzakrzepowe i heparyny. W niektórych zaawansowanych przypadkach stosuje się również leczenie operacyjne żylaków lub podwiązanie żył.

Co powoduje zakrzepicę?

Jak czytamy na https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy/rodzaje-zakrzepicy, do zakrzepicy prowadzi połączenie 3 czynników, zwane triadą Virchowa:

  • 1) zbyt wolny przepływ krwi (wskutek ucisku lub unieruchomienia kończyny)
  • 2) wrodzone lub nabyte rodzaje nadkrzepliwości krwi
  • 3) uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych.

Do takiego stanu mogą doprowadzić nieleczone żylaki, a także ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, nowotwory i urazy. Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy czy zatoru płucnego, należy dbać przede wszystkim o aktywność fizyczną i nie pozostawać zbyt długo w jednej pozycji. Duże znaczenie ma również picie odpowiedniej ilości płynów (zwłaszcza wody), unikanie używek oraz noszenie wygodnych ubrań i obuwia, które nie powoduje nadmiernego ucisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *