Woda utleniona do ucha – doraźna pomoc w przypadku infekcji

[REKLAMA]

Ból gardła, złe samopoczucie, zatkane ucho. Mogą to być pierwsze objawy przeziębienia lub innego rodzaju infekcji. Jeśli od momentu zauważenia pierwszych niepokojących objawów, upłynęło nie więcej niż 12 godzin, pomocna może być woda utleniona do ucha. Jak działa?

Woda utleniona do ucha – sposób działania

Woda utleniona podczas kontaktu z błonami śluzowymi, powoduje jej rozpad na wodę oraz tlen atomowy. Proces ten powoduje, że zyskuje na właściwościach dezynfekujących. Ucho to narząd złożony, dlatego staje się miejscem wielu różnego rodzaju infekcji. Działanie dezynfekujące wody utlenionej sprawdza się jednak tylko w przypadku stanów zapalnych, które są spowodowane patogenami żyjącymi w warunkach beztlenowych.

Woda utleniona do ucha nie działa w przypadku infekcji już rozwiniętych, stąd zachowanie odstępu wynoszącego maksymalnie 12 godzin od momentu dostrzeżenia pierwszych objawów, jest kluczowe, by uzyskać poprawę stanu zdrowia.

Czy można stosować wodę utlenioną u dzieci?

Nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody u dzieci. Woda utleniona do ucha małych pacjentów, musi być jednak stosowana z zachowaniem ostrożności. Stężenie wybieranego roztworu powinno wynosić 1,5-3%.

Na samym początku, kładąc dziecko na boku, należy delikatnie zaaplikować jedną kroplę wody utlenionej, jeśli maluch nie zgłasza żadnych dolegliwości, można podać nawet 3-4 krople. Następnie należy odczekać do 5 minut, aby woda utleniona do ucha miała szansę podziałać na stan zapalny.

Zanim zostanie wykorzystana ta metoda zwalczania pierwszych objawów infekcji, warto poradzić się pediatry w tym temacie.

Stosowanie na co dzień

W uchu gromadzi się woskowina, której zbyt duże ilości mogą również przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych. Podobnie jest z niewłaściwą pielęgnacją uszu, głównie użytkowaniem patyczków higienicznych, które powinny być wykorzystywane jedynie do czyszczenia zewnętrznych części uszu.

Woda utleniona do ucha może być pomocna podczas codziennej pielęgnacji, usuwania nadmiaru woskowiny oraz niektórych patogenów. Do takiego zastosowania należy łyżkę wody utlenionej 3% wymieszać z połową szklanki ciepłej wody. Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, warto skonsultować się z lekarzem, bo jakiekolwiek uszkodzenia, np. błony bębenkowej, wykluczają możliwość stosowania wody utlenionej do ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *