Wybieramy stacjonarny rower treningowy

Wielu Polaków nadwagę i brak ruchu usprawiedliwia brakiem czasu na trening. Praca, dom, rodzina – to wszystko wpływa na to, że rzeczywiście o zagospodarowanie godziny wolnego czasu może być trudne. W dobie XXI wieku takie wymówki są jednak co najwyżej śmieszne. Wszystko dlatego, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować w domu. Dziś nie potrzeba nawet do tego specjalistycznego sprzętu. Wystarczający będzie trening z wykorzystaniem ciężaru swojego ciała. W przypadku treningu aerobowego, który ma na celu szybsze zrzucenie nadmiaru kilogramów, warto jednak w taki sprzęt zainwestować. Optymalnym urządzeniem dla każdego będzie rower stacjonarny. Jak dokonać jego wyboru?

Najważniejsze parametry

Odpowiadając sobie na pytanie „Jak wybrać rower treningowy?” w pierwszej kolejności należy odnieść się do kilku rodzajów takiego sprzętu. Tak oto wyróżniamy tu rowery pionowe, poziome czy spinningowe.

Najpopularniejsze pośród nich są rowery stacjonarne pionowe, które przypominają klasyczne rowery drogowe pozbawione kół. W przypadku rowerów poziomych trening odbywa się niemal w pozycji leżącej, a więc polecane są one osobom z problemami z kręgosłupem. Nie tak dawno pojęciem dla wielu obcym były rowery spinningowe. Te wyglądem zbliżone są do rowerów pionowych, ale trening na nich jest zdecydowanie bardziej zaawansowany.

Oczywiście nie są to jedyne parametry warte bliższej uwagi. Na pewno liczy się też wytwarzany przez taki sprzęt opór (mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny) oraz wszelkie dodatki. Kluczowe mogą być gabaryty czy waga takiego sprzętu. Zdecydowanie bardziej wszechstronny jest on również w sytuacji, kiedy regulować można w nim wysokość siodełka.

Przykładowe rowery stacjonarne

Sapphire Rower magnetyczny pionowy Smart SG-250B (358 zł)


Ten rowerek to idealna opcja dla tych, którzy chcą mieć solidny i praktyczny sprzęt w konkurencyjnej cenie. Trening z jego wykorzystaniem pozwala zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę, a także poprawić krążenie i kondycję.

Regulacja oporu odbywa się tu przy wykorzystaniu pokrętła umieszczonego w zasięgu ręki użytkownika. Wyposażono go również w pozwalający monitorować i analizować postępy treningów komputer z czytelnym wyświetlaczem. Ukazuje on m.in.: bieżącą prędkość, przebyty dystans, spalone kalorie oraz puls.

HMS Rower treningowy magnetyczny poziomy R9254 (725 zł)


W tym przypadku mamy do czynienia z rowerkiem magnetycznym o konstrukcji poziomej. Trening na nim w żaden sposób nie obciąża kręgosłupa użytkownika. Sam rower ma też szerokie, wyprofilowane siodełko z oparciem, co korzystnie wpływa na komfort treningu. Podstawa jest natomiast regulowana, dzięki czemu bez trudu można go dostosować do wzrostu ćwiczącego.

Także i w tym przypadku rower wyposażono w funkcjonalny oraz nowoczesny wyświetlacz ukazujący czas, skan, dystans, prędkość, kalorie czy moc. Dodatkowo komputer mierzy pomiar tkanki tłuszczowej, a także podaje puls użytkownika. Ta ostatnia funkcja możliwa jest dzięki umieszczonym tu dotykowym sensorom.

HMS Rower treningowy spinningowy SW8902-i (1485 zł)

Ostatnim z prezentowanych przez nas rowerów jest rowerek spinningowy, który pomaga użytkownikowi wznieść się na zupełnie inny, nieosiągalny dotąd poziom treningu. Został on stworzony tak, aby być optymalnym sprzętem do ćwiczeń aerobowych. Poza spalaniem sporej ilości kalorii, bo nawet 1000 kcal na godzinę trening na nim wzmacnia również partie mięśniowe.

Rower ten wyposażono też w niezwykle zaawansowany komputer, który umożliwia nawet podłączenie urządzeń przenośnych takich jak tablet lub telefon komórkowy. Dzięki temu otrzymać można dostęp do bezpłatnej aplikacji iBiking+. Ta powala z kolei analizować najważniejsze dane treningowe, które mogą następnie posłużyć do przygotowania optymalnego planu treningowego. Poza tym wyświetla on również prędkość, pokonany dystans, ilość spalonych kalorii czy czas treningu.

Jak w związku z tym widzimy, rowerów treningowych na rynku nie brakuje. Jest to oczywiście z korzyścią dla samego użytkownika. Coś dla siebie znajdzie tu bowiem kompletny amator, który chce zadbać o swoją kondycję, jak również i profesjonaliści uzupełniający w ten sposób trening zawodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *