Zabiegi borowinowe na turnusach rehabilitacyjnych dla seniorów

[REKLAMA]

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów pomagają poprawić stan ich zdrowia między innymi za pomocą specjalistycznych zabiegów. Jednym z nich jest zawijanie borowinowe. Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne z tym zabiegiem,w przypadku jakich schorzeń się go wykonuje, oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Turnusy rehabilitacyjne – kilka słów o borowinie

Borowina to rodzaj torfu przetworzonego przez bakterie, który ma właściwości lecznicze.Do każdego zabiegu zawijania używa się świeżo wydobytej borowiny tylko jeden raz. Żeby zachować jej wszystkie cenne właściwości korzysta się ze złóż położonych w pobliżu uzdrowiska lub sanatorium, dlatego nie wszystkie turnusy rehabilitacyjne mają w ofercie zawijanie borowinowe.

Turnusy rehabilitacyjne – na czym polega zawijanie borowinowe?

Zawijanie borowinowe na turnusach rehabilitacyjnych odbywa się w specjalistycznym gabinecie wyposażonym w łazienkę i „kuchnię borowinową”, w której borowina jest oczyszczana, rozdrabniana i podgrzewana do odpowiedniej temperatury.Pacjent po zdjęciu ubrania kładzie się na specjalnym łóżku, a fizjoterapeuta pokrywa jego ciało przygotowaną wcześniej borowiną. Następnie owija pacjenta prześcieradłem, folią oraz kocem. Dzięki temu temperatura masy borowinowej się nie zmienia i wynosi około 38 stopni Celsjusza. Zawijanie może być całkowite lub połowiczne, ale zawsze omija się okolice głowy. Na turnusach rehabilitacyjnych taki zabieg trwa ok. 20 minut, a po jego zakończeniu pacjent bierze prysznic i odpoczywa przez pół godziny.

Turnusy rehabilitacyjne – wskazania do zabiegów borowinowych

Turnusy rehabilitacyjne z zawijaniem borowinowym zalecane są w przypadku bólów reumatycznych i nerwobólów, w przykurczach, przeciążeniach mięśni, stanach po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, stanach pourazowych narządów ruchu, zwyrodnieniach stawów i chrząstek stawowych, chorobach układu moczowego oraz przy niektórych schorzeniach ginekologicznych.

Turnusy rehabilitacyjne – przeciwwskazania do zawijania borowinowego

Turnusy rehabilitacyjne z zawijaniem borowinowym, podobnie jak w przypadku innych zabiegów, nie są zalecane wszystkim pacjentom. Przeciwwskazaniami są: miażdżyca, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby serca, stany po zawale, zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie, żylaki, rany i choroby skóry, anemia, skłonność do zakrzepów, schorzenia naczyń krwionośnych, choroby nerek, zaburzenia czucia. Turnusy rehabilitacyjne z zawijaniem borowinowym nie są również zalecane w przypadku wycieńczenia i osłabienia organizmu, infekcji w przebiegu z gorączką oraz gdy pacjent jest w podeszłym wieku.

Turnusy rehabilitacyjne – jak się przygotować do zawijania borowinowego?

Turnusy rehabilitacyjne z zawijaniem borowinowym mają określone zasady, dlatego warto się dowiedzieć wcześniej jak się do nich przygotować. Przed samym zabiegiem trzeba wziąć kąpiel lub prysznic i usunąć dokładnie z ciała pozostałości kosmetyków.Wszelka biżuteria musi na czas zabiegu być zdjęta, w przypadku dłuższych włosów trzeba je spiąć lub założyć na głowę czepek. Zawijanie borowinowe powinno być wykonywane na nagim ciele, ale w razie dyskomfortu można pozostać w kąpielówkach/stroju kąpielowym. Trzeba też zabrać na zabieg ręcznik oraz klapki.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *