Zapalenie dróg moczowych – wybierz profilaktykę!

[REKLAMA]

Zapalenie dróg moczowych należy do tego rodzaju dolegliwości, które niestety często powracają. Jednorazowe zakażenie zwiększa prawdopodobieństwo ponownego. Aby przeciwdziałać jego wystąpieniu, poza zastosowaniem się do zaleceń lekarza i wykorzystaniu zalecanych przez niego metod leczenia, warto podjąć działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Dzięki temu uda nam się odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, jednocześnie unikając przykrych następstw dolegliwości. Aby móc się skutecznie zabezpieczyć przed zakażeniem, warto najpierw poznać mechanizm jego działania. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia dróg moczowych i jak zapobiegać ich wystąpieniu?

Zapalenie dróg moczowych – przyczyny

Stan zapalny dróg moczowych najczęściej dotyczy pęcherza moczowego, w którym dochodzi do zakażenia bakteriami, zazwyczaj E-coli, bytującymi w jelicie grubym. Bakterie te, przeniesione w pobliże ujścia cewki moczowej, trafiają do dróg moczowych, gdzie zaczynają się namnażać, wywołując stan zapalny. Ze względu na budowę anatomiczną – krótką cewkę moczową oraz niewielki odstęp pomiędzy jej ujściem a odbytem, na rozwój stanu zapalnego dróg moczowych zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia należą: niewłaściwa higiena intymna, aktywność seksualna, stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych oraz obniżona odporność.

Objawy zakażenia układu moczowego w zależności od stopnia nasilenia schorzenia mogą być bardzo mocno uciążliwe dla pacjenta. Należą do nich: skąpomocz połączony z silnym parciem na pęcherz, ból oraz uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a także przejściowa utrata kontroli nad pęcherzem, na której skutek u pacjenta dochodzi do mimowolnego, odbywającego się poza jego świadomością upuszczania różnych porcji moczu. Każdy z tych symptomów wiąże się z odczuwaniem przez pacjenta silnego dyskomfortu i może utrudniać, a często wręcz uniemożliwiać podejmowanie codziennych aktywności.

Po pierwsze profilaktyka!

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na rozwój stanu zapalnego dróg moczowych niezbędna jest konsultacja medyczna oraz ścisłe zastosowanie się do wskazówek lekarza. W zakresie ograniczenia ryzyka nawrotu schorzenia dużą rolę poza przestrzeganiem zaleceń lekarza odgrywają także działania profilaktyczne, wśród których na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim higiena intymna. Przestrzeganie jej zasad z uwzględnieniem częstego mycia okolic intymnych przeznaczonymi do tego celu preparatami oraz stosowania artykułów higienicznych jest skutecznym sposobem na ograniczenie namnażania i przenoszenia bakterii, a tym samym zapobiegania zakażeniu dróg moczowych.

Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza jeden rodzaj produktów higienicznych, a mianowicie wkładki przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Ten rodzaj artykułów pozwala bowiem nie tylko zwiększyć zakres higieny intymnej, ale też w znacznym stopniu zmniejszyć odczuwany przez pacjenta dyskomfort będący wynikiem lęku przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji. Wkładki dla osób z nietrzymaniem moczy skutecznie chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, zapewniając wysoki poziom ochrony. Niezwykle chłonne, wyścielone miękkim, delikatnym i przyjaznym dla skóry materiałem, skutecznie absorbują wilgoć i zabezpieczają skórę przed podrażnieniami. Idealne zabezpieczenie, które można bezpiecznie stosować każdego dnia. Aby bez trudu dopasować rozmiar produktu do indywidualnych potrzeb, warto sięgnąć po bezpłatne próbki produktów.

Bibliografia:

1. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego. Data dostępu: 08.07.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *