Krtań znajduje się w górnej części układu oddechowego, pomiędzy gardłem a tchawicą. Odpowiada za wydawanie, produkcję dźwięków i ochronę dolnych dróg oddechowych przed przedostawaniem się ciał obcych, jest konieczna do przełykania czy kaszlu. Funkcją krtani jest również unieruchomienie klatki piersiowej (zamknięcie dróg oddechowych), gdy sytuacja tego wymaga np. podczas oddawania stolca, wymiotowania itp. Krtań zbudowana jest z zespołu chrząstek, więzadeł, mięśni i błony śluzowej. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu krtani najczęściej można rozpoznać po utracie głosu, trudnościach z mówieniem oraz po chrypce. Stan zapalny tego odcinka dróg oddechowych nazywany jest zapaleniem krtani.
Objawy zapalenia krtani znacznie wzrastają w okresie jesienno-zimowym, podczas sezonowych infekcji wirusowych, częściej zachorowanie występuje u osób palących i alergików ze zniszczoną samoczynnie śluzówką i aparatem rzęskowym. Zapalenie krtani może mieć różny przebieg. Gdy ma charakter ostry trwa krócej, objawy są intensywniejsze. Zapalenie przewlekłe utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, przebiega łagodniej, więc często nawet nie zauważmy, że „coś” nam dolega.
Przyczyny, objawy zapalenia krtani
Często przyczyną zapalenia krtani jest infekcja wirusowa, nadkażenie bakteryjne lub nagłe, intensywne nadwyrężenie głosu. Przyczyną może być chroniczne podrażnienie krtani przez: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, pracę w środowisku zanieczyszczonym przez substancje toksyczne, drażniące, alergia, refluks żołądkowo-przełykowy, nadużywanie głosu i upośledzona drożność nosa wymuszająca oddychanie przez usta podczas snu oraz długotrwałe przyjmowanie leków wziewnych wysuszających błonę śluzową krtani.
Przewlekłe zapalenie krtani występować z innymi schorzeniami internistycznymi jak choroby płuc, oskrzeli czy serca. Może być wynikiem powikłań po zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu czy niedoleczonego zapalenia zatok. Pierwszym objawem zapalenia krtani jest chrypka, jej rodzaj i nasilenie zależy od stopnia podrażnienia krtani i fałdów głosowych, może nawet całkowicie uniemożliwić normalne mówienie.
Objawy zapalenia przewlekłego krtani to konieczność częstego odchrząkiwania i uczucie występowania przeszkody w krtani, mogą wystąpić symptomy zachrypniętego, słabego głosu, podrażnienia, drapanie, wysuszenia i bólu gardła oraz suchego kaszlu.
Leczenie zapalenia krtani
U osób dorosłych zapalenie krtani na ogół nie jest groźne, często ustępuje bez leczenia, wystarcza odpoczynek, ograniczenie korzystania z krtani, unikanie nawet mówienia i odpowiednie nawadnianie. Czasem konieczna jest zmiana stylu życia i utrzymanie odpowiedniego reżymu głosowego. Warto też unikać spożywania ostrych potraw podrażniających krtań i pomieszczeń, w których występują nagłe zmiany temperatury lub drażniąca klimatyzacja.
Zapalenie krtani u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej, gdy występują problemy z oddychaniem, połykaniem, pojawia się mocniejsze ślinienie, a gorączka jest powyżej 39,4° C.
W cięższych przypadkach u osób dorosłych i w przypadkach zapalenia krtani u dzieci konieczna jest szybka konsultacja ze specjalistą na przykład w warszawskim Szpitalu Optimum specjalizującym się otolaryngologii.
Artykuł sponsorowany