Niektórzy wciąż myślą, że zatrucie alkoholowe to jest to samo co kac. Trzeba tutaj podkreślić, że jest to co innego – to niebezpieczny stan, który może zagrażać nawet życiu! Gdy do niego dojdzie, to dobrym pomysłem może być odtruwanie alkoholowe. Zabieg, z którego korzystają osoby uzależnione od alkoholu, ale nie tylko. Jakie są objawy zatrucia alkoholowego oraz jak można z nim walczyć? Dowiedz się!
Po czym możemy rozpoznać zatrucie alkoholowe?
Należy przede wszystkim wiedzieć, że objawy zatrucia alkoholowego mogą być różne. To, jakie wystąpią, są zależne m.in. od wieku, płci, masy ciała i wielu innych czynników. Istnieją jednak cztery stopnie zatrucia takie jak:
- I stopień – wyczuwalny jest zapach alkoholu z ust, pojawiają się zaburzenia równowagi, problemy z wypowiadaniem się, czy nadpobudliwość ruchowa;
- II stopień – osoba chwieje się na nogach, jej serce szybciej bije, a ponadto pojawia się nadmierne osłabienie i senność;
- III stopień – głównym objawem są problemy z kontrolą nad własnym ciałem, osłabienie, zamroczenie, a także brak świadomości;
- IV stopień – najbardziej niebezpieczny stan, w którym może dojść do problemów z oddychaniem, hipotermii, a nawet śpiączki!
Nierzadko pojawia się również niewydolność krążeniowa wraz z obniżeniem ciśnienia tętniczego.
Co należy zrobić, gdy doszło do zatrucia alkoholowego?
Każdy z nas powinien wiedzieć, jak postąpić w sytuacji, gdy dojdzie do zatrucia etanolem np. u naszego znajomego. Najważniejsze jest ułożenie osoby w pozycji bocznej ustalonej. Jest to istotne z tych względów, że organizm na dużą ilość alkoholu etylowego najczęściej reaguje wymiotami, zatem inaczej mogłoby dojść do zachłyśnięcia się i nawet uduszenia! Jeśli nie zauważymy żadnej poprawy, to niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.
Karetka pogotowia po przyjeździe najpewniej zabierze pacjenta do szpitala, gdzie zostanie nawodniony, a także podane zostaną elektrolity i witaminy. Czasem niezbędne może być nawet podłączenie do respiratora. To pokazuje, jak istotne jest nielekceważenie zatrucia alkoholowego. Pamiętajmy – to nie kac!
Czego unikać przy zatruciu alkoholowym?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest podawanie kawy osobom z zatruciem alkoholowym. Jest to zły pomysł, ponieważ kawa podrażnia żołądek, wskutek czego może dojść do spotęgowania objawów. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o herbatę. Pamiętajmy, aby nie podawać osobom poszkodowanym kawy ani herbaty. Istotne jest również zadbanie o to, aby osoba z zatruciem była czymś przykryta, bowiem najczęściej odczuwa zimno.
Sen pomaga na zatrucie alkoholowe? Nie do końca! Dlatego właśnie powinniśmy zadbać o to, aby osoba nie zasnęła. Z czego to wynika? Spowodowane jest to tym, że poziom alkoholu w organizmie wciąż się zwiększa i podczas utraty przytomności dochodzi do niedotlenienia mózgu, co może prowadzić do uszkodzeń, a następnie śmieci. Rzecz jasna, sen to niezbędna rzecz, by organizm mógł się zregenerować, lecz pamiętajmy, aby nie dopuścić do niego, gdy dokuczają uciążliwe objawy.
Zatrucie alkoholowe – najskuteczniejszy sposób leczenia
Najlepszym sposobem leczenia zatrucia alkoholowego jest odtruwanie alkoholowe (sprawdź ofertę Medyczny Detox). Wielu osobom wydaje się, że jest to usługa, na którą mogą zdecydować się jedynie osoby zmagające z uzależnieniem. To błędne myślenie, bowiem jest też bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zatrucie alkoholowe. Polega na usunięciu z organizmu szkodliwych toksyn. Odtruwanie alkoholowe obejmuje również uzupełnienie niedoborów wody, minerałów i witamin.
Odtruwanie organizmu z alkoholu wiąże się z wieloma zaletami. W przypadku osób uzależnionych umożliwia przerwanie ciągów alkoholowych w całkowicie bezpieczny i kontrolowany sposób. Jest to również metoda na skuteczną regenerację organizmu, pozbycie się zbędnych toksyn z organizmu oraz uzupełnienie mikroelementów, witamin i płynów. Dodatkowo warto wiedzieć, że pozwala to na eliminację bólu i lepsze samopoczucie.