Zdrowy styl życia nie gryzie – praktyczne porady dla mężczyzn

[REKLAMA]

Stereotypy dotyczące płci to temat kontrowersyjny, jednak wciąż bardzo głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie. Pojęcia takie jak zdrowy tryb życia, racjonalne żywienie czy odchudzanie wielu osobom wciąż kojarzą się jako atrybuty typowo kobiece.

Tymczasem coraz większa liczba mężczyzn przykłada wagę do budowania prawidłowych codziennych nawyków i profilaktyki chorób. Zgodnie z modelem opracowanym przez byłego ministra zdrowia Kanady Marca Lalonde’a nasz stan zdrowia zależy aż w 55% od stylu życia, a w znacznie mniejszym stopniu od genów (15%), środowiska życia (20%), czy jakości opieki zdrowotnej (10%). Co to oznacza? Nasz dobrostan zdrowotny zależy w największej mierze od tego, jak wygląda nasze codzienne życie.

Zbilansowana dieta

Powszechnie powtarzany stereotyp głosi, że posiłek prawdziwego mężczyzny powinien zawierać przede wszystkim mięso. Tymczasem zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze jest podobne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najważniejszym elementem diety powinny być owoce i warzywa, w proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Są one ważnym źródłem witamin oraz błonnika. Węglowodany powinny pochodzić przede wszystkim z pieczywa, najlepiej pełnoziarnistego. Ważne jest także spożywanie nabiału – niekoniecznie mleka, lecz również jego równoważników, czyli serów, jogurtów i kefirów. Natomiast jeżeli chodzi o mięso, Narodowe Centrum Edukacji Zdrowotnej zaleca jego ograniczanie (a zwłaszcza czerwonego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych) do maksymalnie 0,5 kg tygodniowo. Dla wielu panów może wydawać się to trudne, jednak mięsne potrawy można zastąpić innymi źródłami białka – przede wszystkim warzywami strączkowymi. Odpowiednio przyrządzone są równie smaczne i na długo dają uczucie sytości. Jeżeli zaś chodzi o reklamowane powszechnie suplementy diety to warto zażywać witaminę D3 w zalecanej dawce 800-2000 jednostek (dawka dla dorosłych), zaś inne mikroelementy powinna nam dostarczyć dobrze zbilansowana dieta.

Wysiłek fizyczny

Najnowsza edycja Piramidy Zdrowego Żywienia opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia jako podstawy nie przedstawia wcale warzyw i owoców, ale właśnie aktywność fizyczną. WHO zaleca, by nasz tygodniowy wysiłek obejmował przynajmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej. I nic dziwnego! Jak wykazali naukowcy prowadzący projekt The Copenhagen City Heart Study regularna aktywność fizyczna wydłuża życie średnio o co najmniej kilka lat. Warto przy tym zaznaczyć, że typowo „męska” aktywność jaką jest wyciskanie ciężarów na siłowni wywiera słabszy efekt zdrowotny niż bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gry zespołowe czy tenis, który według badania powoduje wydłużenie średniej długości życia aż o 10 lat. Niezależnie od tego jaką aktywność fizyczną prowadzimy, najważniejsza dla naszego zdrowia jest systematyczność treningów.

Profilaktyka chorób

Niestety, na wiele chorób mężczyźni są narażeni bardziej od kobiet. Najważniejszymi elementami profilaktyki powinny być regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz zgłaszanie się do lekarza pierwszego kontaktu przynajmniej raz w roku celem wykonania podstawowych badań. Pamiętajmy, że mężczyźni powyżej 50 roku życia powinni raz na 10 lat poddawać się zabiegowi kolonoskopii ze względu na profilaktykę raka jelita grubego. Typowym problemem mężczyzn w średnim i starszym wieku jest łagodny rozrost prostaty. Na szczęście w wielu przypadkach wystarczająca metodą leczenia jest np. stosowanie wyciągu z owocu boczni piłkowanej, którą znajdziemy w Prostamol Uno. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest także powstrzymanie się od używek – niepalenie tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu.

1 thoughts on “Zdrowy styl życia nie gryzie – praktyczne porady dla mężczyzn”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *