Zielony Małż. Strażnik naszych stawów

[REKLAMA]

Małże są niedocenianym w Polsce bogactwem ogromnej ilości substancji prozdrowotnych. Pełne są cennych dla zdrowia substancji takich jak: białka, kwasy omega-3, witaminy B12, czy np. żelaza. Ich działanie wywiera wpływ na cały organizm, począwszy od podwyższenia odporności, poprzez wyregulowanie pracy układu sercowo-naczyniowego, aż po poprawę samopoczucia. W ostatnich latach wzrasta popularność nowozelandzkiego małża zielonowargowego, nazywanego również omułkiem zielowargowym. Coraz częściej jest on nazywany “strażnikem stawów”. Czy zasługuje na to miano?

Co to jest omułek zielonowargowy?

Omułek zielowargowy jest endemitem, który występuje wyłącznie u wybrzeży Nowej Zelandii. Cechą, która odróżnia go na tle innych małż jest zielono-brązowa skorupa, która może osiągać do 24 cm długości. Jego konkretne właściwości prozdrowotne zostały udowodnione już w latach 70 XX wieku. Wówczas odkryto, że autochtoniczni mieszkańcy Maorysi nie cierpią na bóle kręgosłupa i choroby stawów z uwagi na częste spożywanie miąższu omułka zielonowargowego. Po rozpoznaniu tego związku nastąpiła masowa hodowla tego małża, który stał się cennym towarem eksportowym.

Co zawiera w swoim składzie nowozelandzki małż zielonowargowy?

W omułku zielonowargowym znajduje się bardzo wysoka zawartość glikozaminoglikanów, do których można zaliczyć kwas uronowy i aminocukier. Glukozamina, która jest jednym z aminocukrów występujących w omułku, występuje również w ludzkim organizmie. Zielono-brązowa małża posiada w swoim składzie cenne kwasy omega-3. Jej pozytywny wpływ na organizm podnosi również obecność pierwiastków i minerałów tj.: kwas krzemowy, żelazo, wapno, fosfolipidy, sterole. Dodatkowo znajdują się w nim witaminy A,C, E oraz te z grupy B,D.

Małże – właściwości prozdrowotne

Obecność cennych dla zdrowia substancji jest odzwierciedlona we właściwościach prozdrowotnych tego rodzaju małż. Odkrycia naukowe z drugiej połowy XX wieku są potwierdzane przez aktualne badania. Ich spożywanie jest szczególnie ważne dla osób starszych i w średnim wieku. Można stosować je nie tylko w celach profilaktycznych, ale również w trakcie występowania objawów choroby.

Omułek – strażnik stawów

Występujące w omułku glikozaminoglikany charakteryzują się zastosowaniem medycznym przy schorzeniach i chorobach stawów. Posiadają cechy, które pozwalają na odbudowywanie chrząstki i mazi stawowej. Co więcej, pozwalają zachować sprężystość i elastyczność stawów. Dieta uboga w te substancje doprowadza do nadwyrężania stawów, co w konsekwencji doprowadza do większej podatności na powstawanie uszkodzeń i kontuzji.

Ponadto, stosowanie wyciągu z omułka zielonowargowego wpływa na proces leczenia symptomów zwyrodnienia stawów, w tym również reumatoidalnego zapalenia stawów, osteoporozy, artretyzmu i sztywności stawów. Pozwala na zwiększenie ruchliwości stawów, a jednocześnie wykazuje działanie przeciwzapalne i redukujące ból mięśni oraz obrzęki.

Obecność kwasu krzemowego w omułku jest zbawienny dla kondycji stawów. Kwas krzemowy wykazuje działanie, które umożliwia spowolnienie przebiegu procesu starzenia się komórek. Równolegle ułatwia wytwarzanie sieci włókien tkanki łącznej.

Układ krwionośny

Dodatkowym aspektem, który przemawia za rozpoczęciem suplementacji omułka jest jego oddziaływanie na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Omułek stanowi źródło kwasów omega-3, które pozwalają na utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu, co posiada nieocenione działanie uniemożliwiające rozwój miażdżycy. Jednocześnie wspomagają prawidłową pracę serca.

Uroda

Dodatkowym działaniem ubocznym kwasu krzemowego jest wzmocnienie paznokci i zatrzymanie wypadania włosów.  Balsamy zawierające omułek pozwalają zwiększyć ujędrnienie i elastyczność skóry.

Suplementacja omułka zielonowargowego

Włączenie do diety omułka zielonowargowego w naszym klimacie jest bardzo trudne do przeprowadzenia. Należy mieć na uwadze ograniczoną dostępność, co posiada przełożenie na cenę tych małż. Rozwiązaniem tego problemu może być suplementacja wyciągu z omułka. Regularne stosowanie przynosi wymierne korzyści dla zdrowia. Dostarczają substancji odżywczych do chrząstki, a także wpływają na proces regeneracji tkanki stawowej i kostnej. Mogą być stosowane zarówno w celach profilaktycznych jak i wspomagających proces leczenia. W sprzedaży dostępna jest coraz większa ilość preparatów bardzo dobrej jakości. Występują zarówno w formie żeli, balsamów, jak i kapsułek i tabletek. Dostępne są w wybranych sklepach internetowych z medycyną naturalną

Maści i balsamy z omułka

Maści i balsamy są w szczególności polecane dla osób, które obserwują dolegliwości bólowe w okolicach stawów. Ich regularne stosowanie umożliwia poprawę stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia aż u 70-80% osób, które regularnie je stosują. Poza wyciągiem z omułka, balsamy i maści powinny posiadać uproszczony skład. Dopuszczalne jest połączenie wyciągu z wazeliną, kamforą lub olejkami eterycznymi, co wpływa na ich skuteczność i łatwość w rozprowadzaniu po ciele.

Kapsułki i tabletki z omułka

Wybierając odpowiedni suplement z omułkiem należy zwrócić szczególną uwagę na skład specyfiku. Powinno się w nim znajdować od 80 do 90% preparatu, co czyni go skutecznym. Pozostałą część powinny stanowić substancje przeciwzbrylające i wypełniające.

Cena suplementów z omułka

Suplementy bazujące na właściwościach z omułka posiadają zróżnicowaną cenę. W głównej mierze zależy to od procentowej ilości i jakości substancji. Zazwyczaj wahają się od 20 do 60 zł. Na kształtowanie się ceny wpływa proces pozyskiwania ekstraktu z nowozelandzkiego małża zielonowargowego. Jest to proces skomplikowany i pracochłonny. Przebiega „na zimno”, co chroni przed uszkodzeniem walorów wyciągu i podwyższa jego skuteczność.

Przeciwwskazania w stosowaniu omułka zielowargowego

Od przyjmowania suplementów z wyciągiem z omułka zielonowargowego powinny stronić kobiety w ciąży i karmiące piersią z uwagi na brak badań stwierdzających występowanie u nich skutków ubocznych.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do suplementacji jest alergia na skorupiaki i inne owoce morza.

Maści, balsamy i tabletki zawierające wyciąg z omułka posiadają składki pochodzenia zwierzęcego, dlatego nie są przeznaczone do stosowania przez wegan i wegetarian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *