Problemy ze stopami mogą powodować dyskomfort i ból podczas chodzenia, a przez to mogą być też przyczyną rezygnacji z wielu dotychczasowych rozrywek i aktywności. Jedną z częstych dolegliwości związanych z tą częścią ciała są doskonale znane wielu osobom zrogowaciałe pięty, które codziennie narażone są na działanie wielu czynników, mających negatywny wpływ na ich wygląd i kondycję.
Sucha i popękana skóra stóp to poważny i bardzo często występujący problem. Zniszczony naskórek to niestety idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, wywołujących podrażnienia, a nawet poważne choroby. Warto zatem jak najszybciej zadbać o odpowiednią pielęgnację i zapomnieć o tego rodzaju dolegliwościach.
Najlepsze zabiegi i kosmetyki na zrogowaciałe pięty
Wydaje się więc, że w domowym zaciszu nie sposób odpowiednio zadbać o stopy, i że wymaga to specjalistycznych zabiegów oraz drogich kosmetyków. Nie jest to jednak prawda. Już dziś można rozpocząć skuteczną kurację, która pozwoli pozbyć się problemu zrogowaciałych pięt. Od czego zacząć? Na samym początku, po dokładnym oczyszczeniu stóp, warto wykonać peeling, który pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek i jednocześnie pobudzi głębokie warstwy skóry do szybszej regeneracji. Preparat do peelingu powinien zawierać w swoim składzie oleje roślinne lub oliwę z oliwek, które zapobiegają ponownemu wysuszaniu skóry i zatrzymują w niej wodę. Kolejnym zabiegiem jest nałożenie na stopy kremu (zobacz https://shefoot.pl/pl/produkty-konsumenckie/krem-przeciw-zrogowaceniom/) serum lub maski – dzięki wcześniejszemu złuszczeniu martwego naskórka, składniki zawarte w tych kosmetykach lepiej przenikną do głębszych warstw i doskonale odżywią wysuszoną skórę. Aby zabieg ten przyniósł jeszcze lepsze rezultaty, warto wykonać go tuż przed snem, a na noc założyć bawełniane skarpetki, które pomogą utrzymać optymalną temperaturę stóp i przedłużyć działanie kosmetyku.
Co jest powodem zrogowaciałych pięt?
Przyczyn zrogowaciałych pięt może być wiele. Należą do nich między innymi: zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej, noszenie niewygodnego, twardego obuwia, nadwaga, zła dieta (niedobór witamin i minerałów), odwodnienie organizmu, liczne schorzenia, jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, zaburzenia gospodarki hormonalnej (w tym menopauza), a także nieodwracalne procesy starzenia. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne, które niejednokrotnie są przyczyną takiego stanu skóry. Na niektóre z tych czynników sami mamy wpływ i wystarczą wnikliwa obserwacja organizmu oraz podjęcie szybkich działań, aby znacząco poprawić kondycję swoich stóp. W przypadku chorób i upływu lat niestety nie mamy zbyt wiele do powiedzenia. Musimy jedynie jak najlepiej wykorzystać wiedzę specjalistów oraz dostępne kosmetyki, aby przez długi czas cieszyć się nie tylko ładnie wyglądającymi, ale przede wszystkim zdrowymi stopami, które poniosą nas tam, gdzie tylko będziemy tego chciały!
Higiena, stosowanie odpowiedniego obuwia, skarpetek i preparatów zmiękczających skórkę oczywiście nic nie zastąpi i jest to podstawa. Jednak jeśli nasza dolegliwość jest odporna na nasze działania i chcemy naprawdę skutecznie pozbyć się nieprzyjemnej w dotyku skóry, odwiedzanie gabinetu z pedicure będzie najlepszym rozwiązaniem. Częstotliwość zależy od naszych potrzeb. W naszym gabinecie mamy osoby, które najlepiej się czują jak mają wykonywany zabieg co 2 tygodnie, inne rzadziej co 3 maksymalnie 4 tygodnie.