Alergiczne choroby oczu

[REKLAMA]

Wiosna i okres pylenia jest dla wielu osób bardzo trudnym doświadczeniem. Sezon ten powoduje męczące dolegliwości alergiczne, które objawiają różnego rodzaju uczuleniami. Do najczęstszych należy nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek. Szczególnie ta ostatnia dolegliwość jest bardzo uciążliwa, ponieważ powoduje zaczerwienienie, swędzenie i obrzęki, a także łzawienie oczu. Często towarzyszy jej kaszel, kichanie i bóle głowy. Co zrobić, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wrażenie piasku pod powiekami? Jak sobie z nimi poradzić?

Alergia oczu – jakie przyczyny?

Najczęstszą chorobą alergiczną oczu jest alergiczne zapalenie spojówek. Stan zapalny w obrębie spojówki pojawia się na skutek uczulenia w kontakcie z różnymi alergenami, którymi mogą być pyłki kwiatów i drzew oraz roślin wiatropylnych, i wtedy alergia pojawia się sezonowo. Bywa jednak, że alergenem może być sierść kota lub psa, roztocza kurzu domowego czy pleśnie i wtedy uczulenie może być całoroczne. Zdarza się również, że czynniki uczulające mogą znajdować się w miejscu pracy, a mogą być nimi metale, leki, kosmetyki samochodowe czy inne drażniące substancje zapachowe, występujące w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy chemicznym.

Alergia oczu – jak leczyć?

Najlepszym sposobem na zlikwidowanie lub zniwelowanie przykrych dolegliwości jest unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Jeżeli cierpisz na alergiczne zapalenia spojówek musisz zadbać o wysoki poziom higieny. Bierz często prysznic, myj włosy i zmieniaj ubranie po powrocie do domu. Bardzo pomocne może być płukanie oczu solą fizjologiczną, stosowanie kropli nawilżających, a z domowych sposobów wykonywanie okładów chłodzących, np. z nagietka, kolendry czy kopru włoskiego, ponieważ zioła te mają właściwości przeciwzapalne. Gdy alergiczne zapalenie spojówek się nasili warto wybrać się do lekarza i wdrożyć leczenie farmakologiczne. Lekarz okulista lub alergolog dobierze odpowiednie dla Ciebie leki.

Alergia oczu, a soczewki kontaktowe

Jeszcze do niedawna uważano, że soczewki kontaktowe mogą nasilać objawy uczuleniowe. Ale na rynku pojawiły się nowoczesne produkty, które przystosowane są specjalnie do osób uczulonych na różne alergeny. Bardzo dobrym wyborem są jednodniowe soczewki kontaktowe marki Acuvue, które zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegają podrażnieniom oczu. To produkty bardzo wygodne w użytkowaniu i skuteczne walce z alergenami, ponieważ wymienia się je każdego dnia. Dzięki codziennej wymianie szkła korekcyjne mają ograniczoną ekspozycję na substancje uczuleniowe, znajdujące się w powietrzu. Z tego względu są znakomitym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego przy alergicznym zapaleniu spojówek.

Przy wyborze soczewek dla alergików warto zdecydować się na produkty acuvue.pl. Soczewki jednorazowego użytku zmniejszają ryzyko pojawienia się na ich powierzchni drażniących alergenów, a co za tym idzie zapewniają większy komfort życia. Dzięki temu, że są wyrzucane po 1 dniu stosowania, nie muszą być dezynfekowane i dodatkowo podrażniać wrażliwego oka alergika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *