Elektrokardiografia (EKG) – na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

[REKLAMA]

Badania serca pozwalają na szybkie i skuteczne dokonanie oceny pracy tego ważnego narządu. Jednym z podstawowych badań na serce jest Elektrokardiografia (EKG). Na czym badanie to polega i jakie są wskazania do jego zrobienia?

Prowadzenie regularnych badań kontrolnych serca ma duże znaczenie – wystarczy tylko kilka prostych procedur, aby ocenić stan zdrowia i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania, aby go poprawić.

Wśród podstawowych badań kontrolnych serca znajduje się elektrokardiografia, czyli w skrócie EKG.

Elektrokardiografia – co to jest?

Elektrokardiografia to określenie metody badania prac serca z wykorzystaniem specjalnego urządzenia – elektrokardiografu, czyli w skrócie EKG. Aparat ten rejestruje czynność mięśnia sercowego, co związane jest z wytwarzaniem prądu elektrycznego.

Badanie EKG pozwala przede wszystkim na wykrycie zaburzenia rytmu seca, na przykład zbyt wolnego, zbyt szybkiego czy nieregularnego rytmu serca, przebytego zawału serca, niedokrwienia mięśnia sercowego.

W trakcie badania EKG lekarz przypina do klatki piersiowej pacjenta specjalne elektrody, które następnie łączą się z aparatem. Wynik badania ma postać wydruku czynności serca.

Wskazania do badań EKG:

  • bóle w klatce piersiowej
  • zasłabnięcia, omdlenia
  • częste zawroty głowy
  • nadciśnienie tętnicze
  • kołatanie serca

Elektrokardiografia jest badaniem bezpiecznym, które nie ma wielu przeciwwskazań. Może być prowadzona między innymi u osób z rozrusznikami serca, z arytmią. Warto także wskazać, że elektrokardiografia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Rodzaje EKG:

  • elektrokardiografia spoczynkowa – ocena serca pacjenta nieruchomego, leżącego na łóżku
  • elektrokardiografia wysiłkowa – badanie prowadzone jest u pacjenta pod wpływem wysiłku, na przykład na bieżni
  • elektrokardiografia typu Holter – pacjent zakłada wtedy kompaktowy aparat do EKG na całą dobę, co pozwala na uzyskanie dokładnej oceny pracy serca w dłuższym okresie

Badanie EKG wykonuje także Synexus – centrum medyczne Katowice. Na bezpłatne badania kontrolne można zapisać się już teraz on-line!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *