Chlorek magnezu – właściwości – czym jest i jakie ma zalety

[REKLAMA]

Magnez to jeden z pierwiastków, bez których nasze funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Chlorek magnezu, należący do związków nieorganicznych, to inaczej popularna sól magnezowa, pozwalająca na wchłanianie magnezu w najłatwiejszy sposób przez nasz organizm, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w trakcie relaksujących kąpieli. Chlorek magnezu – właściwości – czym jest i jakie ma zalety? Oto najważniejsze fakty związane z tym związkiem.

Właściwości chlorku magnezu

Wraz z potasem, magnez uaktywnia enzymy odpowiadające za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów. Wpływa także na nasz układ nerwowy, zapewniając większy spokój wewnętrzny i zrównoważony nastrój. Magnez chroni także naczynia krwionośne, wzmacniając ich ścianki oraz tętnice, zapobiegając gromadzeniu się w nich szkodliwego cholesterolu. Ma działanie przeciwzakrzepowe, wspomaga mineralizację kości, zapobiega skurczom mięśni i podnosi naszą odporność. Warto więc przyjmować go regularnie, najlepiej w postaci naturalnej, w owocach i warzywach, które powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. W razie niedoborów magnezu warto natomiast zastosować chlorek magnezu, jako suplement diety lub produkt używany do kąpieli i masaży. Właściwości zdrowotne chlorku magnezu zostały odkryte na początku XX wieku, kiedy zauważono, że rany przemywane chlorkiem magnezu goją się znacznie szybciej. W tym czasie zaczęto również podawać pacjentom chlorek magnezu doustnie, notując poprawę ich samopoczucia i nastroju.

Wskazania do przyjmowania chlorku magnezu

Niedobór magnezu w organizmie można zauważyć bardzo szybko. Objawia się on drętwieniem kończyn, bolesnymi skurczami w łydkach czy zespołem niespokojnych nóg. Włosy, zęby i paznokcie zaczynają być znacznie słabsze i tracą swój blask. Możliwe jest też pojawienie się takich objawów niedoboru magnezu, jak drganie powiek, arytmia, bóle głowy, częste mdłości, wahania nastroju lub depresja. Zaniedbania w zakresie dostarczania odpowiedniej dawki magnezu do organizmu mogą skutkować znacznie poważniejszymi schorzeniami, jak miażdżyca, kamica nerkowa, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2. Warto więc suplementować chlorek magnezu dostępny w postaci tabletek przyjmowanych doustnie lub, jak w sklepie internetowym Słodkie Zdrowie https://slodkie-zdrowie.pl/pl/22-chlorek-magnezu – w postaci soli do kąpieli.

Jak przygotować kąpiel magnezową?

Zalecana temperatura kąpieli magnezowej to 37 stopni Celsjusza. Aby zanurzyć w wannie całe ciało, należy rozpuścić w gorącej wodzie 250 g chlorku magnezu i pozostawać w kąpieli przez 20 minut. W jej trakcie nie należy używać mydła bądź innych środków myjących, a po zakończeniu kąpieli – spłukać ciało letnią wodą, pozbywając się osadu. Kąpiel magnezową można przygotować także dla stóp, rozpuszczając w 5 litrach wody 200 g chlorku magnezu, tak aby stopy zanurzone było po kostki. Sklep internetowy Słodkie Zdrowie oferuje chlorek magnezu w kilogramowym opakowaniu, co pozwala na wygodne użycie soli do kąpieli więcej niż jeden raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *