Jak wygląda dieta dla cukrzyka?

[REKLAMA]

Czy wiesz, że prawie 400 miliardów osób na całym świecie choruje na cukrzycę? Liczba ta cały czas rośnie, a co kilka sekund kolejny człowiek słyszy od lekarza diagnozę. To znak, że regularne badania i zadbanie o prawidłowe żywienie jest tak ważne. Jak powinna wyglądać właściwie skomponowana dieta dla cukrzyka? Co powinno się w niej znaleźć i o czym warto pamiętać na co dzień? Podpowiadamy!

Kilka zasad diety dla cukrzyka

Pierwszą i podstawową zasadą prawidłowej diety dla cukrzyka jest ograniczenie spożywania węglowodanów prostych. Dotyczy to w szczególności słodyczy i żywności przetworzonej oraz samego cukru. W trakcie komponowania posiłków należy zwracać przede wszystkim uwagę na indeks glikemiczny danego produktu spożywczego – im niższy, tym lepszy. Równie ważne jest regularne spożywanie posiłków. Najlepiej, aby każdego dnia jeść co około 3-4 godziny, a same dania powinny być przygotowywane w odpowiednich proporcjach. Szacuje się, że węglowodany powinny stanowić 45-50% jadłospisu, tłuszcze 30-35%, a pozostałą część białka.

Co powinno znaleźć się w diecie dla cukrzyka?

Wiesz już, że dieta dla cukrzyka powinna opierać się głównie na produktach o niskim indeksie glikemicznym i ładunku glikemicznym. Co w takim razie warto włączyć do planu żywieniowego? Jeśli chodzi o białko, to najlepszym jego źródłem są chude mięsa i ryby oraz rośliny strączkowe. Równie doskonale sprawdzi się nabiał, np. jogurt naturalny czy kefir. W diecie powinny znaleźć się również tłuszcze roślinne, a także pieczywo pełnoziarniste i razowe oraz kasza gryczana, jęczmienna lub jaglana.

Warto zwrócić szczególną uwagę na owoce w diecie dla cukrzyka. Powinny mieć nie tylko niski IG, ale także być spożywane maksymalnie w ilości 300 g na każde 24h. Z warzyw można jeść np. rośliny strączkowe, brukselkę, rzodkiewkę, paprykę, ogórki, pomidory czy szparagi.

Dieta pudełkowa dla cukrzyka

Na szczęście nie musisz samodzielnie planować i przygotowywać posiłków! WygodnaDieta.pl ma w swojej ofercie dietę pudełkową dla cukrzyków, dzięki której zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że gotowe dania zawierają wyłącznie dozwolone produkty. Oferowany plan dietetyczny jest polecany nie tylko diabetykom, ale także osobom, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy.

Głównym celem diety dla cukrzyka jest wsparcie terapii farmakologicznej i zapobieganie rozwojowi choroby poprzez regulowanie poziomu cukru we krwi. Oczywiście, przy jednoczesnym dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co znajdziesz w pudełkach dla diabetyków? Malinowy kefir z dodatkiem płatków musli, pieczone polędwiczki drobiowe z purée z topinambura czy warzywne ratatouille. Dieta dla cukrzyka jeszcze nigdy nie była tak smaczna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *