Dlaczego stomatologia dziecięca jest taka wymagająca?

[REKLAMA]

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, należy do najbardziej wymagających dziedzin stomatologii. Wielu osobom takie stwierdzenie może się wydawać dziwne, ale jest ono związane ze specyfikę małych pacjentów. Lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu dzieci musi bowiem posiadać bardzo dużo cierpliwości oraz potrafić nawiązać z nimi bardzo dobry kontakt.

Dziecko najtrudniejszym pacjentem

Każdy rodzic wie, jak bardzo trudnym zadaniem jest wyegzekwowanie posłuszeństwa od swoich pociech. Z takim samym wyzwaniem na co dzień spotykają się stomatolodzy dziecięcy. Żeby móc wykonać jakikolwiek, nawet najdrobniejszy zabieg, dziecko musi bowiem najpierw obdarzyć dentystę zaufaniem. Nie wystarczy więc wpuszczenie dziecka do gabinetu, poproszenie aby usiadło i rozpoczęcie badania ząbków. Bywa bowiem i tak, że dziecko nie chce usiąść i zaczyna płakać. Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy mały pacjent ma już jakieś nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Zadaniem stomatologa jest więc najpierw nawiązanie z dzieckiem kontaktu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu: Przed przystąpieniem do badania dziecka, dentysta musi najpierw dokładnie wytłumaczyć swojemu pacjentowi, co będzie robił. Taka zasada dotyczy także wszystkich przeprowadzanych zabiegów. Nawet jeśli wykonywanym za chwilę zabiegiem będzie jedynie lakierowanie ząbków. Nie można sobie pozwolić na to, żeby siedzące na fotelu dentystycznym dziecko zaskoczył nagle jakiś, nawet najdrobniejszy, ból lub jakieś nieprzyjemne uczucie.

W leczeniu dzieci jest jeszcze jedna trudność. W porównaniu z dorosłymi pacjentami, bardzo często mają one bowiem problemy z utrzymaniem koncentracji. Dlatego pedodonta musi mieć ze swoim małym pacjentem ciągły kontakt i potrafić go zainteresować wykonywanymi czynnościami.

Rola rodziców w przygotowaniu dziecka do wizyty u stomatologa

Bardzo ważnym elementem w leczeniu dzieci jest również rola samych rodziców. Warto bowiem, aby przynajmniej przed pierwszą wizytą z dzieckiem u stomatologa, poświęcić trochę czasu swoim pociechom i opowiedzieć im na czym będzie ona polegała oraz jak ważne jest okresowe badanie swoich zębów. Dzięki temu dziecko będzie już mniej więcej wiedziało, czego może się po tej wizycie spodziewać. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby niepotrzebnie dziecka nie straszyć. Na pewno nie możemy mówić o tym, że wykonanie konkretnych zabiegów może sprawiać ból, tylko musimy się skupić na znaczeniu dbania o swoje zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *