Jak poradzić sobie z biegunką dziecięcą?

[REKLAMA]

Biegunka sama w sobie nie jest chorobą – nawet nie musi jej zapowiadać. Może jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie u dzieci, bo osłabia, odwadnia i pozbawia cennych elektrolitów. Zobacz, jakie sposoby są dobre na biegunkę, mogą skrócić czas jej trwania i sprawić, że minie bez powikłań.

Biegunka dziecięca zwykle jest jedynie skutkiem łagodnej infekcji wirusowej lub czasowej niedyspozycji spowodowanej nadmiarem bodźców, w tym stresu. Wymaga konsultacji z lekarzem w przypadku niemowląt, a także wtedy, gdy się przedłuża lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból brzucha, gorączka czy wymioty. Jeśli podejrzewasz odwodnienie, nie zwlekaj z wizytą u pediatry.

Sposób na biegunkę – odpowiednia dieta

Błonnik to bezcenne wsparcie układu pokarmowego, ale niestety nie w trakcie biegunki dziecięcej, ponieważ pobudzając jelita do pracy, przedłużamy tę kłopotliwą przypadłość. Dlatego najlepiej go ograniczyć i nie jeść przez kilka dni produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, surowych warzyw i owoców (zwłaszcza słynących z jego bogatej zawartości, np. żurawiny, pietruszki czy czarnej porzeczki).

Warto też ograniczyć tłusty nabiał, który wzmaga perystaltykę jelit. Lepiej podawać dziecku lekkostrawne dania, takie jak ryż czy kasza manna. Jedzenie nie powinno być smażone, pieczone ani grillowane. Dobry sposób na biegunkę to gotowanie potraw – także warzyw i owoców.

Zioła na biegunkę dziecięcą?

Metody naturalne jako sposób na biegunkę stosowane są z pozytywnym skutkiem od wieków. Niektóre owoce mają szczególne właściwości, które pomagają zwalczyć dolegliwości. Świetnie sprawdzają się w tej roli surowe borówki i aronia. Pomocne są również bogate w potas banany czy nawadniające melony. Jeśli jednak wcześniej nie wprowadziłaś tych produktów do diety dziecka, nie rób tego teraz. Ewentualna reakcja alergiczna może nasilić problem.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli sięgasz po zioła. Niektóre działają naprawdę silnie i nie są wskazane w przypadku najmłodszych. Raczej nie zaszkodzi lekki napar z rumianku czy mięty, jednak lepiej sięgnąć po gotowe mieszanki przeznaczone dla dzieci lub poradzić się lekarza.

Sposób na biegunkę – odpoczynek

Dziecięca biegunka jako reakcja na stres? Dość często nadmiar emocji czy przemęczenie to przyczyna biegunki u dorosłych, ale dzieci też miewają swoje problemy, których nie należy lekceważyć. Początek roku szkolnego, konflikty w grupie rówieśniczej… Zwykle wystarczą krótki odpoczynek i relaks, ale w przypadku nieprzechodzących objawów nasilających się przed na przykład wyjściem do szkoły warto porozmawiać nie tylko z dzieckiem, lecz także z pedagogiem szkolnym czy innym specjalistą.

Sposób na biegunkę – probiotyk

Niezależnie od przyczyny problemów zatroszcz się o naturalną florę bakteryjną jelit dziecka. To ważne, jeśli nie chcesz, by problem szybko wrócił lub aby doszło do powikłań nawet po stosunkowo łagodnej infekcji. Koniecznie kup w aptece odpowiedni probiotyk dla dzieci, taki jak Active Flora baby, który błyskawicznie wzmocni florę bakteryjną i skróci czas trwania biegunki dziecięcej nawet o 36 godzin. Preparat zawiera naturalnie występujące w ludzkim organizmie bakterie Lactobacillus rhamnosus GG, które wspierają florę jelitową i szybko pozwalają wrócić do formy. Dzięki bezpiecznej formie kropli można go stosować nawet od pierwszych dni życia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *