Na czym polega badanie nadnerczy i dlaczego to takie ważne?

[REKLAMA]

Nadnercza to organ naszego organizmu, który pełni bardzo ważną rolę. Mimo to, wiele osób nie wie o nich zbyt dużo. Tymczasem, gdy zaczynają źle funkcjonować możemy odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc poznać rolę nadnerczy, problemy, jakie mogą być z nimi związane oraz jak wygląda badanie nadnerczy.

Czym są nadnercza?

Zanim zajmiemy się szczegółowym opisem badania nadnerczy warto przypomnieć czym tak naprawdę są. Jest to parzysty narząd, który składa się z kory oraz rdzenia. Położone są, jak sama nazwa wskazuje, na górnym biegunie naszych nerek. Mimo tak bliskiego sąsiedztwa organy te pełnią zupełnie inną funkcję. Nie filtrują bowiem naszej krwi, lecz zajmują się produkcją hormonów sterydowych – między innymi kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz aldosteronu. Nadczynność lub niedoczynność nadnerczy może stanowić przyczynę wielu problemów z naszym zdrowiem.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić

Hormony produkowane przez nadnercza mają wpływ na wiele funkcji naszego organizmu. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że regulują ciśnienie krwi, poziom cukru czy metabolizm. Co więcej, biorą również udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowe. Objawy, jakie powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim częste oddawanie moczu, wzrost ciśnienia tętniczego, podwyższony poziom cukru we krwi, utrata potasu mimo prawidłowej diety czy zaburzenia pracy serca. Powinny być one wskazaniem do wykonania badania nadnerczy.

Badania nadnerczy – diagnostyka hormonalna. Co musisz o niej wiedzieć?

Jak wygląda badanie nadnerczy? Podstawą jest badanie poziomu hormonów, które są przez nie wytwarzane na podstawie pobranej próbki krwi. Mówiąc najprościej jest to ilościowe oznaczenie poziomu hormonu ACTH we krwi. Pomaga w zdiagnozowaniu nadczynności i niedoczynności kory nadnerczy.

Badanie to wykonuje się zazwyczaj w godzinach porannych, kiedy to poziom stężenia hormonów we krwi jest najwyższy. Prawidłowe stężenie hormonu ACTH we krwi mieści się w granicach 5 – 17 pmol/l.

Jak się do niego przygotować?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zostały skierowane na badanie ACTH. Tymczasem odpowiedź na nie jest bardzo prosta – wystarczy przygotować się tak, jak do każdego innego badania krwi. A więc, powinniśmy przybyć na czczo a na kilka dni przed wykonaniem badania unikać używek, spożywania alkoholu oraz leków. Jeśli ich przyjmowanie jest konieczne powiadom o tym lekarza oraz personel w punkcie pobrań.

Gdy potrzebne jest badanie obrazowe…

Czasem może okazać się, że samo badanie hormnonów nadnerczy to zbyt mało. Może bowiem okazać się, że problem wynika z guzków lub innych zmianach, które pojawiły się w tych organach. W takich przypadkach lekarz może skierować nas na badanie usg lub wykonanie tomografii komputerowej. Szczególnie ostatnie badanie pozwala na dokładną obserwację nadnerczy i zmian, jakie mogły pojawić się w ich obrębie. Badania te są całkowcie bezbolesne, dlatego też nie należy się ich obawiać. Tym bardziej, że im wcześniej zostaną wykryte pojawiające się na nadnerczach zmiany, tym łatwiej będzie je leczyć.

Podsumowując, badanie nadnerczy ma ogromną rolę w diagnostyce. Nie jest badaniem inwazyjnym, ponieważ polega na oznaczeniu poziomu hormonu ACTH z próbki krwi. Jednocześnie jest też bardzo wiarygodne i pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli więc zmagasz się z dolegliwościami, które mogą świadczyć o problemach z funkcjonowaniem nadnerczy nie bój się wykonać odpowiednich badań. Jeśli zastanawiasz się gdzie możesz wykonać badanie nadnerczy – sprawdź tutaj.

1 thoughts on “Na czym polega badanie nadnerczy i dlaczego to takie ważne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *