Powody, dla których powinieneś sięgnąć po aparat słuchowy wcześniej niż później

[REKLAMA]

Słuch – większość z nas nie wyobraża sobie bez niego ani jednego dnia. Jest to w końcu ten zmysł, z którego korzystamy praktycznie bez przerwy. Dzięki niemu możemy zarówno bawić się przy dźwiękach ulubionych piosenek, jak i usłyszeć dobiegający z nadjeżdżającego samochodu odgłos naciskanego klaksonu. Jednocześnie otacza nas coraz więcej hałasu, a to właśnie on jest największym przeciwnikiem dobrego słuchu. Jest to jeden z licznych powodów, dla których z roku na rok coraz więcej osób na całym świecie zmaga się z niedosłuchem. Zresztą szacuje się, że tylko w Polsce posiada go około 6 milionów osób, a liczba ta ciągle wzrasta. Jak jednak alarmują specjaliści, znaczna większość nich nie korzysta z żadnego z rodzajów aparatów słuchowych. Jest to wyjątkowo negatywne zjawisko, któremu należy przeciwdziałać. Dlatego dzisiaj odpowiemy na pytanie o to, dlaczego na aparaty słuchowe należy zdecydować się jak najszybciej.

Słyszenie nie musi oznaczać rozumienia

Niedosłuch jest jednym z tych schorzeń, które niezwykle trudno rozpoznać. I nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ nie pojawia się ono w ułamku sekundy, a postępuje stopniowo. Przez to właśnie staje się praktycznie niezauważalny dla osoby, która ma problemy ze słuchem. Stale przyzwyczaja się ona do coraz to gorszego słyszenia, ignorując pojawiające się znaki. Dlatego właśnie warto uważnie słuchać ludzi ze swojego otoczenia, które w wielu przypadkach jako pierwsze dostrzega utrudnioną komunikację. Jedną z pierwszych oznak, które mogą świadczyć o łagodnym ubytku słuchu, jest słyszenie wypowiedzi innych, przy jednoczesnym ich nierozumieniu. Dzieje się tak, ponieważ najpierw przestaje się odbierać wysokie dźwięki i głoski. Tym samym pojawiają się problemy z odróżnianiem od siebie poszczególnych słów, pomiędzy których brzmieniem różnica jest niewielka.

Dobry słuch jest źródłem szczęścia

Chociaż na co dzień nie jesteśmy w stanie dostrzec, a tym bardziej docenić tego, jak wiele zawdzięczamy swojemu słuchowi, to ta rola jest naprawdę duża. Jesteśmy w stanie dzięki niemu nie tylko słuchać muzyki, która bez wątpienia wielu osobom dostarcza wiele przyjemności, ale również rozmawiać z innymi osobami. Brak odpowiedniego rodzaju aparatów słuchowych przy niedosłuchu przyczynia się do znacznych trudności z komunikowaniem się, tym bardziej w większym gronie znajomych. To z kolei niejednokrotnie przyczynia się do coraz większego oddalania się od nich, a tym samym do osamotnienia oraz wykluczenia. Jest to oczywiście coś, czego można skutecznie uniknąć poprzez szybkie zareagowanie na swoją sytuację. Wyniki badania wskazują bowiem na to, że średnio 7 na 10 osób deklaruje poprawę relacji z bliskimi po rozpoczęciu rehabilitacji słuchu.

Brak aparatów słuchowych może wpłynąć na zdrowie psychiczne

Jak już wcześniej zostało zaznaczone, brak aparatów słuchowych przy ich konieczności ich noszenia, może przyczyniać się do osłabienia życia towarzyskiego, a przez to do wstydu i niejednokrotnie znaczącego spadku samopoczucia. Zresztą zależność pomiędzy niedosłuchem a zdrowiem mózgu udowodnili w swojej pracy badawczej dr Frank Lin oraz John Hopkins. Wyniki badań wskazują na to, że nawet jego łagodny stopień bez odpowiedniej rehabilitacji zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, a nawet pojawienia się demencji. Wszystko dlatego, że mózg musi włożyć znaczniej więcej pracy w przetwarzanie dźwięków, przez co mniej energii zostaje mu na pozostałe zadania, między innymi zapamiętywanie informacji, myślenie oraz utrzymanie równowagi. Jednocześnie badania wykazały, że odpowiednio dopasowane rodzaje aparatów słuchowych zmniejszają powyższe ryzyko.

Artykuł powstał przy współpracy z Słuchmed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *