Dieta ketogeniczna – w czym tkwi jej sukces?

[REKLAMA]

Szukając idealnej diety dla siebie, można trafić na wiele opcji. Bardzo popularna w ostatnim czasie jest dieta ketogeniczna. Jednak wokół niej narosło też wiele mitów. Warto zapoznać się nie tylko z jej zasadami, ale też z efektami, jakich można potencjalnie oczekiwać. Kto powinien skorzystać z diety ketogenicznej?

Dieta oparta na tłuszczach

W diecie ketogenicznej najważniejsze są tłuszcze. Choć może się to wydawać dziwne, ponieważ zwykle osoby, które chcą schudnąć, eliminują ten składnik, to tutaj działamy wręcz odwrotnie. Dlaczego? Dieta ketogeniczna opiera się na wyeliminowaniu węglowodanów i wprowadzeniu ciała w stan ketozy, gdzie to właśnie tłuszcze są głównym źródłem energii, a więc są szybciej spalane. I to powoduje ogromny wpływ na nasz organizm. Nie tylko ma bezpośredni wpływ na naszą wagę, ale i może wpływać na układ neurologiczny.

Czym jest stan ketozy?

Najważniejszym elementem diety ketogennej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy oraz utrzymanie go. Jeśli chcemy traktować tę dietę, jako dorywczy plan żywienia czy weekendowy sposób na schudnięcie, to niestety nie przyniesie ona żadnego efektu. Natomiast wprowadzenie stanu ketozy, który jest stanem metabolicznym, powoduje wzrost stężenia ciał ketonowych we krwi. Co to oznacza dla organizmu? Energetyka organizmu zostaje skierowana na ciała ketonowe, które pochodzą z wolnych kwasów tłuszczowych. Aby wywołać ten stan, należy radykalnie obniżyć ilość spożywanych węglowodanów. Przez co obniża się poziom glukozy we krwi i zużywa zapas glikogenu. A to z kolei powoduje, że organizm jest zmuszony do poszukania innego źródła energii, którym staje się po prostu tłuszcz.

W tej diecie niezwykle istotne jest restrykcyjne trzymanie się zasad odżywiania. Nie ma odstępstw, ponieważ przez nie można nie wprowadzić ciała w ketozę lub utrzymać ją za krótko. Dlatego trzeba tak zbilansować posiłki, aby:

  • 60-90% pokarmu stanowiły tłuszcze,
  • 15-20% dostarczane było z białka,
  • 0-15% pochodziło z węglowodanów.

Dlatego wręcz trzeba wywrócić piramidę odżywiania oraz wiedzę o zdrowym żywieniu do góry nogami. Z tego powodu nie można tej diety traktować, jak zwykłej diety odchudzającej. Komu więc jest zalecana?

Kto może stosować dietę keto?

Jeśli zastanawiamy się nad jakimkolwiek rodzajem diety, zawsze warto skonsultować jadłospis z lekarzem pierwszego kontaktu. Jednak dieta ketogeniczna, nie jest zwyczajną dietą odchudzającą. Tak naprawdę schudnięcie jest w niej efektem ubocznym. Bardziej zalecana jest w leczeniu chorób, które mają podłoże neurologiczne. Dlaczego?

Jest to dieta nisko węglowodanowa, co przyczynia się do poprawy sprawności niektórych funkcji. Na podstawie wieloletnich badań wpływu tej diety na organizm, eksperci odkryli, że działa ona pozytywnie u osób chorujących neurologicznie. Szczególnie badania naukowe i obserwacje kliniczne wskazują na jej istotny wpływ na życie osób z padaczką. Zwłaszcza dzieci, u których zdiagnozowano padaczkę lekooporną, dzięki tej diecie można zredukować objawy chorobowe.

Obecnie prowadzone są badania nad korzyścią tej diety dla osób z migreną. Napadowy ból głowy może mieć wiele przyczyn, ale często jest to objaw zaburzeń układu neurologicznego. Na podstawie badań okazało się, że u niektórych osób dieta ketogeniczna znacznie poprawia standard życia. Do tej pory były również prowadzone badania nad wpływem tej diety u pacjentów z Alzheimerem, Parkinsonem czy zespołem Retta.

Co ciekawe jest też świetną dietą dla osób, które zmagają się z próchnicą. Ograniczenie podaży węglowodanów, sprawia, że zjadamy mniej cukrów prostych, które są główną przyczyną chorób w obrębie jamy ustnej. Aby zminimalizować występowanie próchnicy, można skorzystać z diety nisko węglowodanowej.

Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Tak naprawdę na każdej diecie nisko węglowodanowej można schudnąć. Kluczem tej diety jest znaczne podwyższenie ilości tłuszczu w diecie i zredukowanie węglowodanów. Dieta ketogeniczna pozwala na spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej, ponieważ to z tłuszczu czerpie energię. Z tego powodu jest popularna wśród osób, które chcą pozbyć się nadmiaru tej tkanki, tzw. oponek czy chcą uwydatnić zbudowane mięśnie. Jednak wprowadzanie organizmu w stan ketozy bez odpowiedniej diety, a nawet bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne. Dobrze jest więc postawić na zbilansowaną dietę, która nie da nam szybkich efektów, ale zadba też o nasze zdrowie ogólnie.

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej? W pierwszej fazie nawet 5 kg w 2 tygodnie. Dlaczego? Otóż jest to zwykle zalegająca w organizmie woda. Nie chudniemy jeszcze z tłuszczu, a jedynie tracimy nadmiar wody. W kolejnych tygodniach można chudnąć 0,5-1 kg na tydzień, co jest wynikiem korzystnym, ale i zdrowym. Wolniejszy postęp w chudnięciu nie powinien nas zniechęcać.

Jeśli interesuje nas wprowadzenie tej diety, należy pamiętać o sprawdzeniu stanu nerek czy wątroby przed zmianą planu żywienia. A także o tym, że jest to jadłospis, który wprowadza się stopniowo. Nie wolno nagle zmienić swoich nawyków i zacząć diety keto. Należy stopniowo ograniczać udział węglowodanów i zwiększać udział tłuszczów w diecie. Wtedy będzie to bezpieczne rozwiązanie, a wejście w stan ketozy nastąpi samoistnie. Tak samo wychodzenie z ketozy musi odbywać się stopniowo. Gdy nagle wrócimy do starych nawyków, organizm może odczuwać wiele skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *