Jak skutecznie zwalczyć halitozę?

[REKLAMA]

Przykry zapach z ust sprawia, że ludzie niechętnie z nami rozmawiają. Odwracają się od nas, a my sami czujemy wstyd i zaczynamy unikać kontaktów towarzyskich. Nierzadko przyczyną są zaniedbania higieniczne, ale problem może mieć również inne podłoże. Jak radzić sobie z halitozą?

Czym jest halitoza

Około 1/4 populacji zmaga się z halitozą, czyli przykrym zapachem z ust. Jest to problem dzieci, dorosłych i osób w wieku podeszłym. Zaniedbania higieniczne są najczęstszą przyczyną. Codziennie spożywamy pokarmy i pijemy napoje. Gdy nie czyścimy regularnie zębów, języka i policzków, nie korzystamy z produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, zaczynają się problemy. Na zębach odkłada się osad, który jest mieszaniną śliny i resztek pokarmowych. Gdy go nie usuwamy, zamienia się w kamień nazębny. W szczelinach gromadzą się również pozostałości po spożytych posiłkach.

Nasza jama ustna staje się idealną pożywką dla wszelkiego rodzaju bakterii. Procesy gnilne owocują łatwo psującymi się zębami, a przykry zapach z ust potrafi zamienić się we wręcz cuchnący.

Przyczyny nieprzyjemnego oddechu

Zaniedbania higieniczne to najczęstsza przyczyna, ale jest ich znacznie więcej. Przykry zapach z ust może powstawać pod wpływem stosowania niektórych leków, głównie antydepresyjnych, moczopędnych czy przeciwbólowych. Do tego dochodzi palenie tytoniu. Nieprzyjemna woń powstaje u niektórych osób z rana, ze względu na zbyt małe wydzielanie śliny w ciągu nocy.

Przykry zapach z ust może być wynikiem jadłospisu, w którym nie brakuje czosnku czy cebuli, ale i alkoholu. Taka woń będzie wyczuwalna przy głodówkach i zbyt małej ilości wypijanych płynów.

Jak sobie radzić?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o higienę jamy ustnej oraz wyleczenie wszystkich zębów, uporanie się ze schorzeniami obejmującymi jamę ustną. Jeśli i to nie pomaga, konieczne są dokładniejsze badania, bo nieprzyjemny zapach z ust może być objawem przewlekłych stanów zapalnych, nowotworów, refluksu żołądkowo-przełykowego, mocznicy, białaczki czy chorób psychicznych. Ważne jest wyleczenie choroby podstawowej.

Regularne czyszczenie zębów, języka, płukanie jamy ustnej, a także zdrowy jadłospis z ograniczonym spożywaniem alkoholu, pozwalają skutecznie uporać się z nieprzyjemnym zapachem  z ust.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *