W jaki sposób wybierać najlepsze wózki inwalidzkie?

[REKLAMA]

Odpowiednio dobrane wózki inwalidzkie pełnią bardzo ważną rolę. Właściwie dopasowany wózek inwalidzki pozwoli na pokonywanie barier architektonicznych na codzień w bardzo łatwy sposób. Samo użytkowanie będzie także łatwiejsze i nie będzie wymagało aż tak dużego nakładu energii osoby niepełnosprawnej.

Jednakże nie każdy z pośród dostępnych na rynku wózków inwalidzkich będzie równie dobry dla każdego inwalidy. Istotna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale również dopasowanie do go stopnia niepełnosprawności i jej rodzaju. W jaki zatem sposób wybrać najlepszy wózek inwalidzki ? Poniżej udzielimy kilka niezbędnych porad dotyczących tegoż zagadnienia :

  • rodzaj posiadanego schorzenia, które będzie warunkowało odpowiedni dobór wózka inwalidzkiego,
  • stopień samodzielności osoby niepełnosprawnej,
  • stopień wykonywanych aktywności osoby niepełnosprawnej.

Jedną z ważniejszych części wózka inwalidzkiego jest jego rama. Przy zakupie wózka trzeba zwracać uwagę na to, z jakiego materiału ją wykonano. Stalowa rama będzie łączyć w sobie dużą wytrzymałość i niską cenę. Niemniej jednak jest ona bardzo ciężka, co pomniejsza zwrotność wózka, a tym samym znacznie ogranicza jego użytkowanie. Rama wykonana z aluminium, albo też z tytanu jest bardzo lekka, dlatego pozwala na swobodne manewrowanie wózkiem. Trzeba się jednakże liczyć z większą jej ceną. Podczas zakupu wózka inwalidzkiego zwróćmy również uwagę na odpowiednią jego konstrukcję. Sporą zaletą będzie składana rama, która ułatwi przechowywanie i transport. Niemniej jednak klamra mechanizmu umieszczona jest zwykle pod siedziskiem, co znacznie utrudnia manewrowanie wózkiem użytkownikowi. Będzie to istotna wada dla osób bardzo aktywnych. Zaleca się w ich przypadku zakupu wózka o sztywnej ramie. Nie będzie on jednak łatwy do transportowania, ale znacznie lepszy do manewrowania. Ponadto nie wymaga dużego wkładu siły. Właściwie dobrany wózek inwalidzki musi być w możliwie największym stopniu dopasowany do osoby niepełnosprawnej.

Potrzebujesz sprzętu? Ortmed.pl – sklep z akcesoriami rehabilitacyjnymi

Ważna będzie chociażby szerokość i głębokość fotela, a także wysokość oparcia. Istotnym elementem jest również siedzisko. Dobrze dobrane pomoże w utrzymywaniu postawy, jak i zapewni stabilizację.

1 thoughts on “W jaki sposób wybierać najlepsze wózki inwalidzkie?”

  1. artykuł pomcny nie tylko dla samych inwalidów ale takze dla opikunów . mysle ze to bardzo wazne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *